Otelciler, Thomas Cook’un iflası ile yeni iş modellerine yönelecek

Otelciler, Thomas Cook’un iflası ile yeni iş modellerine yönelecek

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 5.Dönem 11.Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği’nin (KODER) ev sahipliğinde Kuşadası’nda gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, güncel turizm gelişmeleri masaya yatırıldı. 2019 yılında Türkiye turizm sektörün beklentilerle paralel ilerlediği kaydedilen toplantıda, Bakanlık tarafından yayınlanan istatistikî verilerin de sektörün ilerleyişine dair olumlu sonuçlar ortaya koyduğu dile getirildi.

Toplantının ana konularından biri ise geçtiğimiz aylarda iflasını duyuran İngiliz tur operatörü Thomas Cook oldu. Thomas Cook’tan tahsis edemedikleri ödemeleri olan işletmeler için tek kanaldan ilerlemek isteyen TÜROFED, avukatlık büroları ile görüşmelerine ise devam ediyor.

Toplantı hakkında açıklamalarda bulunan TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, 2019 yılının Thomas Cook’un iflası dışında olumlu bir seyir kaydedildiğini belirtti. İstatistikî verilerin turizmcilerin yüzünü güldürdüğünü ifade eden Ayık, “2019 yılı, turizm sektörü açısından güzel bir yıl oluyor. 2020 rezervasyonları da alınmaya başladı. Konuşmak için erken ancak hem turist sayısı hem de gelir anlamında 2020’nin, 2019 yılının üzerinde bir yıl olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıda Thomas Cook’un iflasını da konuştuklarını belirten Başkan Ayık, “Thomas Cook’un iflası, önemli bir konuyu gündeme getirdi. Bizim artık bildiğimiz yollarla iş yapmamız kolay olmayacak gibi görünüyor. Kontrat ve ödeme sistemleri konusunda yeni iş modelleri oluşturmamız gerekiyor. TÜROFED Yönetim Kurulu olarak bu konuda hemfikir olacağımız yöntemler belirleyeceğiz. Thomas Cook konusundaki bir diğer önemli konu ise otellerimizin alacakları. TÜROFED olarak çeşitli avukatlık büroları ile görüşüyoruz. Alacaklarımız için Thomas Cook’un faaliyet gösterdiği bütün pazarlarda hukukî süreç başlatacağız. Hızlı hareket edebilmek adına bu süreci tek elden yönetmemiz gerekiyor. Kısa bir süre sonra avukatlık bürosunu belirleyip çalışmalarımıza ivme kazandıracağız” diye konuştu. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!