Otelcilerin, konaklama vergisindeki en büyük korkusu ne?

Otelcilerin, konaklama vergisindeki en büyük korkusu ne?

Otellerde konaklayacak olan müşterilerden talep edilecek olan Konaklama Vergisi oranları belli oldu. Bu durumda 5 yıldızlı bir otelde konaklayanlar kaldıkları gece başına 18 TL, 4 yıldızlı otellerde konaklayanlar 12 TL, 3 yıldızlı otellerde konaklayanlar 9 TL, 1-2 ve diğerler otellerde konaklayanlar 6 TL, Butik otellerde konaklayanlar 12 TL, Diğer tesislerde konaklayanlar 6 TL konaklama vergisi ödeyecek.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve KATİD Başkanı Murat Toktaş ”Son 1 ay içinde sektöre gelen ikinci vergi oldu. Fiyatlar çok düşük bu düşük fiyatların üstüne eklenecek bu vergiyi misafirler ödemek istemeyecektir. Korkumuz bu verginin fiyatlara yansıtamamak. Konaklama vergisinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Bölgemizde ve Samsun’da 4 yıldızlı bir otelde 2 kişi konaklama bedeli şuan 200 TL civarında. Bu bedelin üstüne birde oda için 24 TL konaklama vergisi talep edeceğiz. Bu da fiyatın %12 artması demek” dedi.

Son 1 yıldır maliyetlerin çok artığını fakat alım gücünün düşmesi nedeni ile bunu fiyatlara yansıtamadıklarını belirten KATİD başkanı Murat Toktaş “Bu durumda devlete ödeyeceğimiz Ajans ve konaklama vergisi bizim karımızdan fazla olacak” dedi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!