as

Oteller, tur operatörleri ve acentelerle daha şeffaf çalışmalı

Oteller, tur operatörleri ve acentelerle daha şeffaf çalışmalı

06 Kasım 2019 Çarşamba

28 -29 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen Antalya Turizm Fuarı, birçok turizm profesyonelini ağırladı. Fuarda Pegas Kontrat Direktörü Gülin Kocakaya, Antalya Turizm Fuarı hakkındaki görüşlerini ve 2020 hedeflerini anlattı.

İlk olarak Antalya Turizm Fuarı hakkında konuşan Gülin Kocakaya, “Antalya Turizm Fuarı birinci senesinde turizm profesyonellerini iyi bir organizasyonla ve iyi bir katılımla kucakladı. Ümit ederim ki bir ritüel halinde birinci, ikinci, üçüncü geleneksel model haricinde ara zamanlarda bu komitelerle hem sektöre hem de yaptığımız işe önemli değerler katarak yoluna devam eder. Bu organizasyonda emeği geçen başta Selçuk Meral’e ve herkese teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

2020 yılı hedeflerinden de bahseden Kocakaya, “2020’nin şu anda ülke içinde bulunduğu mevcut jeopolitik konum, biraz siyasi geleceği bilmemekle birlikte 2019’dan çok daha farklı bir sezon beklentisi olduğunu düşünüyorum. Tüm pazarlarla birlikte daha iyi geçeceği konusunda bir tahminimiz var. Ama şuan çok ciddi rekabet ortamında çok acımasız ve doğru matematikle kurgulanmayan anlaşmalar yapılıyor” şeklinde konuştu.

Gülin Kocakaya açıklamalarına şöyle devam etti: “Klasik sektörün derdi kervan göçte olduğu için beklentilerimizi optimum seviyede tutuyoruz. Burada bir sıkıntı yok ama optimumu tutarken matematikten çok uzaklaşmamakta yarar var. 2020 biraz kıt matematiğe yöneliyor. Daha doğru bir kurgu, daha doğru bir şeffaf zeminde, daha doğru bir matematikle çalışılmalı. Otelciler tarafından bakıldığı zaman çok ciddi maliyet artışları var. Her geçen gün daha da yükleniliyor. Özellikle vergi düzeyinde ya da personel, enerji dediğinizde hiç geri giden bir şey yok. Herkesin gözü kur politikalarında. Tabi bütün bu matematikleri yaparken satın alan nihai tüketicinin de gerçeğini doğru etüt etmek lazım, doğru analiz etmek lazım. Bunu analiz etmediğimiz zaman şaşırdığımız paylar daha acımasız oluyor.

Ana sıkıntı burada belki yüzde 10 gibi marjları koruyabiliriz ama biz yüzde 30 istiyoruz, çünkü giderlerimiz olduğu zaman yüzde 40 taviz veriyoruz. Buna biraz daha dikkat etmek lazım. Otellerin tur operatörleriyle, acentelerle daha şeffaf daha açık zeminde birbirine güvenerek çalışması lazım. Yüz yüzeyken herkes birbirine güveniyor ama kapalı kapılar ardında herkes gardını alarak hareket ediyor. İşin sıkıntılı tarafı da bu herkes bir rakam söylüyor ama günün sonunda konuştuğunuz rakam dört tane farklı rakam. İyimser olmak ve pozitif tarafından bakmak lazım. Şuan elimizdeki mevcut veriler 2020’nin iyi bir sezon olacağına yönelik.”Yorumunuz:


Reklam alan 19 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Reklam alan 20 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Reklam alan 21 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN