Otellerin başarısı, çalışanlarına bağlıdır

Otellerin başarısı, çalışanlarına bağlıdır

Otellerin başarısı, çalışanlarına bağlıdır

21 Kasım 2018 Çarşamba

Turizm otel işletmelerinde en üst düzeydeki yöneticiden, en alt kademedeki iş görenlere kadar gerekli niteliklere sahip olmayan kişiler söz konusu ise otel yatı...

Turizm otel işletmelerinde en üst düzeydeki yöneticiden, en alt kademedeki iş görenlere kadar gerekli niteliklere sahip olmayan kişiler söz konusu ise otel yatırımı istenildiği kadar çağdaş ve kaliteli olsun, işletmenin gelişmesi ve verimli çalışması mümkün değildir.

İnsan kaynaklarının temel amacı; insan kaynaklarını en etkin ve verimli şekilde kullanmak, doğru insanları, doğru işlerde istihdam etmek; bir başka ifadeyle, iş için gerekli bilgi, beceri ve yeteneğe sahip kişileri seçmek ve bunları kendilerine en uygun birimlere ya da bölümlere yerleştirmek, iş görenlerin performanslarına uygun şekilde işlerinde yükselmelerini sağlamak, iş görenleri motive etmek, çalışanların performans değerlendirilmesini objektif olarak gerçekleştirmek, adil bir şekilde iş görenlerin ücretlerini vermek olan İnsan Kaynakları otel işletmelerinin varlıklarını
sürdürebilmelerinde ve rekabette öncü olabilmelerinde büyük rol oynar.

İnsan kaynakları yönetimi açısından işletmelerin karşılaştıkları önemli sorunlardan biri; iş görenlerin bir işyerinde uzun süre çalışamaması ve daha iyi iş olanakları bulduğunda işyerini değiştirmesidir. İş gören devri, işletmedeki yetenek ve yetkinlikleri yitirmenin yanı sıra, yeni işe alım ve oryantasyon maliyetlerini artırması açısından da ek yük getirmektedir. Turizm sektörünün kendine özgü bir takım koşullarından dolayı, bu sorun otel işletmelerinde ayrı bir öneme sahiptir.

İnsanlar otele geldiklerinde; Otel personeli tarafından karşılanmakta, kayıt işlemleri resepsiyon görevlileri tarafından yapılmakta, odaları kat hizmetlileri tarafından temizlenmekte, yemekleri aşçılar tarafından hazırlanmakta, servisleri servis personeli tarafından yapılmakta ve otelden ayrılana kadar tüm ihtiyaçları otel personeli tarafından karşılanmaktadır.

Turizm sektöründe İnsan Kaynakları Yönetimi’nin önemi bu yüzden otel işletmelerinin başarısı, iyi bir ekonomik ve fiziki yapıya sahip olmasının yanında, etkili bir insan gücüne sahip olmasına da bağlıdır. Turizm sektöründe çalışanların beklentileri fiziki ihtiyaç ve güvenliğin otel içerisinde hâkim olması, sağlık ve emniyet açısından tüm faktörlerin irdelenmiş olduğu lojman odaları açık büfe yemek imkânının bulunduğu yemekhaneler lojman ve otel personel alanları içerisinde sosyal alanlar sağlanmış olması gerekir.

Her şeyden önemlisi İş görüşmelerinin bu konuda gerekli eğitimleri almış kişiler tarafından gerçekleştirilmesi, sürecin doğru yönetilmesi ve uygun ortam yaratılması önemlidir.

Tayfun PİRPİR
İnsan Kaynakları Direktörü
tayfunpirpir@gmail.com



Yorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN