PAKET TUR SATIŞINDA TÜRKİYE İLK SIRADA

PAKET TUR SATIŞINDA TÜRKİYE İLK SIRADA

Bakanlığın reklam kriterlerinde değişiklik olduğunu söyleyen Lahey Kültür ve Tanıtma Müşaviri Kıvılcım Neşe Akdoğan, "Eskiden birlikte reklam yapılacak firmalarla ilgili bir kota vardı. Şimdi o kota yok" dedi.

Geçtiğimiz gün kapılarını açan 46. Utrecht Turizm Fuarı'na Türkiye'den turizmciler yoğun ilgi gösteriyor. Sultanahmet'te turistlere dönük gerçekleştirilen terör saldırısı ise fuarın gündemini oluşturuyor. Türkiye fuara 750 metrekare ve yaklaşık 50 özel işletme ve sektör kuruluşu ile katılım gösteriyor. 2015 yılında 117 bin kişinin ziyaret ettiği fuar 6 gün sürecek. 

TÜRKİYE ZİYARETLERİ YÜZDE 5.61 AZALDI

Avrupa'da satılan tatillerin yüde 8'i Hollandalılar tarafından satın alınıyor. 2014 yılında 12.5 milyon kişi yani nüfusun yüzde 80'i tatile çıkmış. Hollandalılar minimum 25 gün tatil yapıyor. 2014 yılında yurtdışı tatilleri için 11.7 milyar Euro harcama yapan Hollandalılar en çok deniz, kum, güneş turizmini tercih ediyor. Bunu şehir gezileri, kültürel turları takip ediyor. Geçtiğimiz yılın 11 aylık verilerine göre Türkiye'yi ziyaret eden Hollandalı sayısı yüzde 5.61 azaldı. Bir önceki yıl 1 milyon 270 bin kişi gelirken 2015'te bu rakam 1 milyon 199 bin olarak kayıtlara geçti. Türkiye tatilleri çoğunlukla 8 gün ve üzeri olarak gerçekleşiyor. Ülkemize gelenlerin yüzde 80'i ikinci kez ziyaret yapmayı planlıyor.

"HER TÜRLÜ PROJEYE AÇIĞIZ"

Hollanda pazarı hakkında görüşlerini aldığımız Türkiye'nin Hollanda nezdindeki Lahey Kültür ve Tanıtma Müşaviri Kıvılcım Neşe Akdoğan şu değerlendirmelerde bulundu:

"Fuarda Kültür ve Turizm Bakanımız ile birlikte buradaki turizm şirketleri ile görüşmeler yaptık. Bakan Bey ANVR'nin başkanı, tur operatörlerinin CEO'ları ile birebir görüşmeler yaptı. Thomas Cook, TUI, Corendon gibi firmalarla bir araya gelerek bakanlığın verdiği desteklerden bahsettik. Kendileriyle her türlü projeye açık olduğumuzu belirttik. Zaten kendileriyle uzun yıllar birlikte reklam çalışmaları yapıyoruz. Bu sene de destek olacağımızı dile getirdik.

"HOLLANDALILAR FARKLI PAZAR ARAYIŞI İÇİNDE"

Ocak-Kasım dönemi istatistiklerine bakıldığında Hollanda pazarında yüzde 5 düşüş olduğu görülüyor. Bunun nedeni, son 5 yıldır Türkiye Hollanda pazarında hep artarak devam ediyordu. O dönemde İspanya ve Yunanistan düşüşteydi. Tabii insanlar 5 yıl boyunca aynı yere gittikten sonra başka bir pazar arayışı içinde olabilirler. Bunun dışında tüketiciler ile görüştüğümüzde Türkiye'ye geldikleri için çok memnun olduklarını gördük. Bunlar tekrar gelen ziyaretçiler. Bu azalış biraz daha diğer pazarlara yöneliş olarak değerlendirilebilir.

"TERÖRÜ GLOBAL GÖRÜYORLAR"

Bizim global imaj kampanyamız bakanlığımız tarafından yürütülüyor. Bunun dışında bazı ulusal düzeyde önemli etkinliklerde yer almayı düşünüyoruz. Birkaç hafta içinde netleşecek bir pazarlama projemiz var. Kendi hazırladığımız yayınlar var. Türkiye'de olan bir terör eylemi Paris'te, Londra'da veya İspanya'da da oldu. Hollandalılar bu tip eylemlerin her yerde olabileceğini düşünüyor. Terör olaylarını global bir sorun olarak görüyorlar.

"PAKET TUR SATIŞINDA TÜRKİYE İLK SIRADA"

Hollanda pazarı 1.3 milyon ziyaretçi sayılarına geldi. Geçtiğimiz yıl yüzde 5 civarında bir kayıp olduğunu görüyoruz, Ocak dönemine kadar. Tabii Aralık ayı istatistikleri henüz yayınlanmadı. 2016 yılında da 1 milyon 300 bin bandının korunacağını umuyoruz. Hollanda pazarı açısından Türkiye, Akdeniz Çanağı'nda paket tur satışlarında İspanya'nın önünde ilk sırada.

"FARKLI ÜRÜNLERi TANITTIK"

Tüketici deniz, kum, güneş yanında kültür ve sağlık turlarına da talep gösteriyor. Türkiye'nin farklı ürünlerini tanıtmak için son 2 yıl içinde pek çok yayın yaptık. Türkiye'den farklı destinasyonları Hollandaca tanıttık. Hazırladığımız kitaplar ilgi gördü. Farklı temalarda çalıştık. 2016'da reklam kampanyalarımız olacak. Yine bazı yayınlarımız var. Sinema festivalimiz olacak. Yani çok boyutlu olarak Türkiye'nin sunduğu tatil imkanlarını tanıtmaya çalışacağız.

BAZI REZERVASYONLAR SON DAKİKAYA KAYDI

Rusya'daki kriz Hollanda pazarına olumsuz yansımadı. Belki bazı rezervasyonlar son dakikaya kaydırılmış olabilir. Bunun dışında operatörlerden herhangi bir şey gelmedi. Biz büyük tur opearatörleri ile çalışıyoruz. Onlara her konuda destek oluyoruz. Bakanlığımızın reklam kriterlerinde de değişiklik oldu. Eskiden birlikte reklam yapılacak firmalarla ilgili bir kota vardı. Şimdi o kota yok. Herhangi bir acenta da bize başvursa onlarla da çalışabiliyoruz. Onlara da bütçe ayırıyoruz. Örneğin Bentour ile çalıştık. Bu sene de çalışmaya devam ediyoruz. Bize başvuran herkesle belli kriterler çerçevesinde çalışıyoruz.


 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!