Perakendede turizm bereketi

Perakendede turizm bereketi

Türkiye turizmde rekora, turistler ise alışverişe koşuyor! İlk 6 ayda yabancı kredi kartlarıyla harcama yüzde 100 arttı. Turizmciler, markaların ürünlerini satmak için başvurmaya başladı.

Turizm sektöründe yaşanan hareketlilik perakende sektörüne olumlu yansıyor. Yılın ilk yarısında yabancı kredi kartlarıyla yapılan alışveriş, geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlanarak 31.6 milyar liraya ulaştı. Turistlerin hem sayılarının hem de yaptıkları alışverişlerin artması, turizm tesislerinin markalara “Gelin bizde mağaza açın” çağrısı yapmasına ve hazır giyim sektörünün de koleksiyonlarında turistlerin beğenilerine göre ‘dokunuşlar’ yapmalarına yol açtı.Farklı koleksiyonYabancı turistler, turistik bölgelerdeki hazır giyim ve aksesuar mağazalarından yoğun alışveriş yapıyor. Turistik bölgelere hangi yabancı turistler geliyorsa giyim koleksiyonlarının da ona göre belirlendiğini söyleyen sektör temsilcileri, Rus turistin farklı, Arap turistin farklı ürün tercih ettiğini dile getirdi.Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, kur avantajıyla birlikte yabancı turistlerin bu yıl geçen yıla oranla perakendeye yüzde 50’nin üzerinde katkı sağlayacaklarını öngördüklerini söyledi. Yabancı turistlerin harcamalarının perakende sektörü için büyük önem arz ettiğini kaydeden Öncel, yoğun turist alan bölgelerdeki mağazalarda ciroların önemli bir kısmının yabancılardan geldiğini ifade etti.Corner talebiTuristlerin beğenilerine göre otellerin bazı markaların corner’larını talep ettiğini söyleyen Öncel, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Öncel, “Turistik bölgelere ağırlıklı olarak hangi ülkelerden turist geliyorsa koleksiyonlar ona göre belirleniyor. Rus turist farklı, Arap turist farklı ürün istiyor. Alım gücü yüksek olan turistlere satışlar daha çok oluyor” dedi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!