Rewe Group’un CEO’su Sören Hartmann: “Türkiye geri döndü”

Rewe Group’un CEO’su Sören Hartmann: “Türkiye geri döndü”

AKTOB’un Antalya’da organize ettiği Resort Turizm Kongresi’nin Baş Konuşmacısı Rewe Group’un CEO’su Sören Hartmann, “Hiç şüphe yok ki Türkiye geri döndü” dedi.

Hartmann’ın açıklamaları şöyle: “Türkiye geri döndü. Buna şüphe yok. Turizm endüstrisi için çok iyi çalıştınız. Türkiye bütün bölgelerde başarılı oldu. Bu şu anlama geldi: Türk turizmine güven geldi. Bunun sebebi nedir? Bizim iyi bir ürünümüz var. Bu ürün çok kaliteli. İçinde hizmet var. Tesisleriniz çok güzel. Ucuz değil ama uygun fiyatlar sunuyorsunuz. Siz konaklama sektöründe en iyilerden birisiniz. İnsanları çok iyi ağırlıyorsunuz. Çok güzel bir ülkeniz var. Artık talep geri geldi. Kimi ülkelerde güvenlikten dolayı talep yok. Güven seyahat için çok önemli.

Biz Rewe olarak iki operatör olarak başladık. Çok başarılıydık ve uluslararası hale geldik. Yeni ülke katılımları ile Avrupa’da iyi bir oyuncu haline geldik. Biz farklılıkları kabul ediyoruz. Hedef pazarların özelliklerini ve farklılıklarını kabul ediyoruz. Mesele İngiltere, Almanya, İsveç birbirinden farklı ülkelerdir. Öncelikle gücümüzü fark ettik ve bunu kullanmaya başladık.

Thomas Cook’un batışı. Bir noktada hepimiz para kaybettik. Fakat sadece para kaybetmedik. Canımızı yaktı zarar verdi. En büyük etkisi güven kaybı yaşadık. Paket almanın daha güvenli olduğu anlayışını kaybettik. Bu iflasla ilgili Almanya’da bir şey oldu ve biz bunu çözdük. İnsanlar da bize güvendi. İki operatörde sorun yaşandı. En güvenli seyahat yöntemi paket turdur. O nedenle çok fazla ortağımız olsaydı böyle bir sıkıntımız olmazdı. Artık mantalitenizi değiştirmelisiniz. Çok uzun ödeme seçenekleri sizin için önemli. Otelciler bankacılar gibi hareket etmez. İnsanlara neden güvenemezsiniz. 12 ay önce bir şeyler olacağını söylemiştik ve oldu. Bu başka şirketlerin de başına gelecek. Bu felaketten bir şeyler öğrenelim. Gelecekti kiminle çalışacağınız konusunda karar verin. Doğru ticaret yaparsanız tekrar güven sağlayabilirsiniz. Bizim dostluğumuz ve ortaklığını çok önemli. Bu müşterilerimiz için de önemli. Siz dünyanın en iyi ürünlerinden birine sahipsiniz. Biz de müşterilerimize güven sağlıyoruz.

Biz fiyatlara bakıyoruz. Müşterilerimize de bu fiyatlara bakmayı öğretiyoruz. Bu durum artık değişmeli. İyi kanallarımız var ama bu sadece bizim grubumuzun gücü değil, bu güç başkalarında da var. Bunu kontrol etmek gerekiyor. Thomas Cook’un iflas nedenlerine bakmak lazım. Rekabet bunun en önemli nedeni. Türkiye olarak sizin misafirperverliğiniz ve ürünleriniz ve tabi ki fiyatlarınız sizin gücünüzdür. Bu nedenle başarınızın köklerini unutmayın. Thomas Cook’un batışından sonraki boşluk hemen kapanacak. Bu önemli. Biz diğerleriyle birlikte Almanya ve Avrupa’da sizinle iyi ortak olmak istiyoruz ve güveni kazanmak istiyoruz. Biz güvenli faaliyetlerimizi aktive etmek istiyoruz.

Yeni nesil kirli olan ülkelere gitmeyecekler. Bu bizim için çok önemli. Bu noktada gözlerimizi kapatmayalım. Bu sorunları bugün konuşalım. Şu an sürdürülebilirlik çok önemli bir olgu. 2019’da sorunlu bir yıldı. 2020 pozitif bir yıl olacak. Türkiye için iyi gelişmeler olacak. İki şey öğreneceğiz. Kimler en iyi ortaklardır, ikinci olarak geleceğimiz için düşünüp sürdürülebilirliğin en iyi şey olduğunu göreceğiz”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!