STK

Tümü

Rezervasyonlar iyi durumda!

Rezervasyonlar iyi durumda!

Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından Fakülte Dekanı Prof. Dr. Cafer Topaloğlu moderatörlüğünde “Krizler Karşısında Muğla’da Turizm” paneli gerçekleştirildi. Panele GETOB Başkanı Mustafa Deliveli, FETOB Başkanı Bülent Uysal ve BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz katıldı.

Turizm Fakültesi öğrencilerine deneyimlerini aktaran Bodrum, Marmaris ve Fethiye turizm sektörü temsilcisi Birlik Başkanları 2016 yılından bu yana yaşanan krizlerin Türk turizmcisi için krizler karşısında çok önemli bir sınav verdiğini ve bu sınavlardan başarı ile çıktığını belirttiler. Rusya-Ukrayna savaşının pazarda büyük bir eksiklik olduğunu belirten Birlik Başkanları, Rusya’dan ümitlerinin kesilmediğini, 22 Nisan’da Dalaman’a ve ardından Bodrum’a ambargoyu delmeden uçuşların yapılacağını açıkladılar.

Bodrum’un yerli turist açısından sıkıntı yaşamayacağını belirten Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz, “Rezervasyonlar açıkçası iyi durumda. Bu konuda bir sayı vermem doğru olmayabilir. Ama sonuçta iyi durumda olacağımızı düşünüyoruz. Rusya 22 Nisan’dan sonrası Türk Hava Yolları ya da Pegasus gibi uçakların Bodrum’a gelmesi söz konusu. Görüşmeler hala devam ediyor. Her şey bitmiş değil” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Topaloğlu, turizm sektöründe görev yapacak öğrencilerin mezun olduktan hemen sonra otellerde Müdür veya Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamalarının mümkün olmadığını, kademe kademe bu görevleri yürütmelerinin kendileri açısından daha sağlıklı olacağını belirtti. Prof. Dr. Topaloğlu, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin Turizm Fakültesi sektörün tam içinde ve göbeğinde yer alıyor. Burada lokasyon avantajımız var.  BODER ile bir protokol imzaladık. Öğrencilerimizin iş bulması ve staj yapmaları noktasında onlarla protokol yaptık. Ben gururla şunu söylemek isterim ki, öğrencilerimizden hiçbir zaman ben iş bulamadı diye bir talep gelmedi” dedi.