Dünya

Rosturizm, tur operatörlerine KDV muafiyeti için kolları sıvadı

Rosturizm, tur operatörlerine KDV muafiyeti için kolları sıvadı

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, yerli tur operatörleri için KDV muafiyeti konusunda Maliye Bakanlığı ile ortak çalışma yürütüleceğini duyurdu.

Gazetem.ru’nun haberine göre, Doğu Ekonomi Forumu’nda konuşan Doguzova, Rosturizm’im turizm sektöründe KDV indirimlerinden yana olduğunu vurgularken, “Vergilerle ilgili her şey tabii ki devlet için gelir kaybı olsa da sektörden vergi muafiyeti için büyük bir talep var. Bu tedbiri Maliye Bakanlığı ile yakın zamanda masaya yatırmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rus hükümeti, mart ayında oteller için sıfır vergi uygulaması başlatmıştı. Doguzova, krize karşı hükümetin aldığı Rusya’daki oteller için Katma Değer Vergisi (KDV) sıfırlama kararının ülkedeki modern otel sıkıntısı sorununu çözeceğini, önlemin aynı zamanda piyasada rahat bir fiyat-kalite seviyesinin korunmasına da yardımcı olacağını belirtmişti.

“Bu karar, son yıllarda turizm endüstrisinin gelişimini desteklemek için alınan en önemli kararlardan biri” diyen Doguzova, bu yeniliğin yaptırımlar sonrası oluşan mevcut durumda ülkedeki tatil talepleri göz önüne alındığında iç turizmde çığır açacağını vurguladı. Bu kararın uzun zamandır beklendiğini vurgulayan Rosturizm Başkanı, ayrıca, önlemin işletmelerin önümüzdeki beş yıllık dönemde KDV yükünü üzerinden atmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Rusya hükümeti, birçok yabancı ülkede Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar sonrası bu yaz sezonunda yeniden iç turizme yönelirken, daha önce konaklama sektörü için yüzde 20 olan KDV’yi sıfırladığını duyurmuştu. Uzmanlar, pandemi ve sonrasında ilan edilen Batı yaptırımları nedeniyle ülkedeki tur operatörlerinin de zor durumda kaldığını belirtirken, tur operatörlerinin de KDV muafiyeti kapsamına alınmasını istiyor.

Hükümet, bununla birlikte iç turizmi canlandırmak için ülke sınırları içerisinde Rusların tatil harcamalarının bir kısmını karşılayan turizm geri ödeme programını (cashback) da tekrar başlattığını açıkladı. Yeniden başlayan programın 1 Temmuz’a kadar geçerli olacağını belirten Rosturizm, programın bu aşamasının 2022’nin başından bu yana ikinci kez uygulandığını vurgularken, daha önce 2022’de kış ve sonbahar olarak sadece iki aşama olacağı planlanan turizm geri ödeme programının jeopolitik durum nedeniyle yeniden başlatılmasına karar verildiğini aktardı.