Dünya

Rus havalimanlarında yurt dışına çıkış sorgusu

Rus havalimanlarında yurt dışına çıkış sorgusu

Rusya'da kısmi seferberlik ilan edilmesinin ardından, önümüzdeki günlerde vizesiz ülkelere yönelik tüm biletler sadece birkaç saat içinde tükenirken, havaalanlarının dış hat terminallerinde yoğunluğun arttığı ve “yeni uygulamalarla karşılaşıldığı” bildiriliyor.

Türkrus’un haberine göre, özellikle 35 yaşın altındaki erkekler, uçağa binmeden önce bazı sorulara muhatap olması Rusya basınına ve sosyal medyaya yansıyan haberler ve iddialar arasında. Özellikle Vnukovo'da bu kategorideki erkek yolcuların pasaport kontrolünden geçmeden önce bir salona alındıkları, ardından tek tek aranarak sorular yöneltildiği bildirildi. Yolculara “Biletinizi ne zaman aldınız? Dönüş biletiniz var mı? Seyahatinizin amacı ne? Askerlik görevini yaptınız mı? Yapmadıysanız sebebi nedir? Rusya'ya geri dönecek misiniz?” gibi sorular sorulduğu belirtiliyor.

Diğer havalimanlarının yolcuları da benzer prosedürlerden geçtiklerini sosyal medyada paylaşıyor. Ancak durumunda yasaya aykırılık olmayan tüm erkeklerin ülkeden ayrılmalarına izin verildiği ve bir yasak olmadığı da kaydediliyor.

Bu nedenle havaalanlarında uzun kuyruklar oluştuğu vurgulanıyor ve uçuşu olan herkesin havaalanına erken gelmeleri tavsiye ediliyor.