Dünya

Rus turistlerin, Azerbaycan tatiline ve üst düzey otellere ilgisi artıyor

Rus turistlerin, Azerbaycan tatiline ve üst düzey otellere ilgisi artıyor

Rus tatilcilerin yaz aylarında Azerbaycan tatillerine ilgisi önemli bir artış gösterdi. Rus turistlerin Azerbaycan’da konaklamak için üst düzel otelleri seçtikleri kaydedildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’un Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi Sınır Servisi verilerinden derlediğine göre, 2022'nin ilk yarısında Azerbaycan'a Rus turist akışı 120 bin 981 seyahate ulaştı. Tur operatörleri arasında Azerbaycan'a yapılan tur satışlarındaki artış, resmi istatistiklerle tutarlıdır ve hatta genel dinamikleri geride bırakmaktadır. Uzmanlar, yaz aylarında Azerbaycan'a yapılan tur rezervasyonlarını yoğun, kendinden emin, yükseliş olarak nitelendiriyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR’un haberine göre Coral Travel'ın iç turizm departmanı Satış Müdürü Larisa Kiselyova'ya göre, yaz sezonunda Azerbaycan'da en çok gastronomi ve gezi turları popülerdi.  PEGAS Touristik'te turistler ağırlıklı olarak Bakü'deki otelleri tercih ediyor. Kaliteli 4 – 5 yıldızlı otellerin hem yer hizmeti hem de paket turlar rağbet büyük rağbet görüyor. Ve yaz aylarında, Space Travel'ın talebi, özellikle 5 yıldız kategorisi olmak üzere, Hazar sahil otellerine belirgin bir şekilde kaydı.

PAC Group ve Russian Express müşterileri, plaj, gezi ve gastronomik tatillere ek olarak, popüler tatil beldesi Naftalan da dahil olmak üzere Azerbaycan'da sağlıklı yaşamı seçiyor. Bu firmaların turistleri de yüksek kategorideki otelleri tercih ediyor.