RUSLAR DOST ÜLKELERİ AÇIKLADI

RUSLAR DOST ÜLKELERİ AÇIKLADI

Rusya Kamuoyu Araştırma Fonu'nun (FOM) yaptığı ankette Ruslara, dost gördükleri ülkeler soruldu. Türkiye, tüm alanlarda büyük düşüş yaşadığı ortaya çıktı.

 Haberrus'da yayınlanan FOM’un anketinde Ruslar, Rusya’ya dost ülke olarak Belarus, Çin ve Kazakistan’ı görüyor. Yüzde 68 ile Belarus ilk sırada yer alırken yüzde 56 ile Çin ikinci ve yüzde 50 ile Kazakistan üçüncü oldu. Verilere göre, ilk üç ülke sıralaması Nisan 2014’ten beri değişmedi.Vatandaşların dost olarak gördüğü ülkeler arasında Hindistan (yüzde 26), Küba (yüzde 15), Brezilya (yüzde 10), Venezuella (yüzde 9), Japonya ve Almanya (yüzde 8), İran ve İsrail (yüzde 7), Fransa (yüzde 6) ve İtalya (yüzde 4) da var.Türkiye son sıralardaTürkiye’yi Rusya’ya dost görenlerin oranı ise yüzde bir olduğu açıklandı. Yine yüzde bir oranında dost görülen ülkeler arasında Ukrayna ve ABD var. Düşürülen uçak olayından önce Türkiye’yi dost olarak görenlerin oranının yüzde 20 olduğu belirtildi.Ukrayna bir numaraAynı ankette Ruslara dost olmayan ülkeler soruldu. Katılımcıların yüzde 71’i dost olmayan ülkeler listesinin başına Ukrayna’yı koydu. Yüzde 69 ile ABD ikinci olurken yüzde 63 ile Türkiye üçüncü sırada yer aldı. Düşürülen uçak olayından önce Türkiye’yi dost olarak görmeyenlerin oranının yüzde 3 olduğu ifade edildi.Ekonomik açıdan önem arz eden ülkelerHalka göre, Rusya’ya ekonomik açıdan önem arz eden ülkelerin başında Çin geliyor. Bu değerlendirmede yüzde 49 ile Çin ilk sırada yer alırken sırasıyla Belarus (yüzde 35), Kazakistan (yüzde 23), Almanya (yüzde 22), Hindistan (yüzde 16), Japonya (yüzde 14), ABD (yüzde 12), Fransa (yüzde 9) ve Ukrayna, İtalya, Brezilya (yüzde 5) bulunuyor.Türkiye bu kategoride de düşüş yaşadı. Geçen sen yüzde 18’lik orana sahip olan Türkiye yüzde 4 kadar geriledi.Öte yandan en değerli partner sıralamasında iste yüzde 32 ile Çin, yüzde 16 ile Belarus ve yüzde 8 ile ABD yer aldı.En çok merak edilen ülkelerAnkete göre Rusların yüzde 34’ü en çok Fransa ve İtalya’yı ziyaret etmek istiyor. Geçen seneye göre Fransa’ya gitmek isteyenlerin sayısı yüzde 7 arttığı açıklandı. Fransa ve İtalya’dan sonra en çok Almanya (yüzde 26), Hindistan (yüzde 24), Japonya (yüzde 23), Çin (yüzde 22), Brezilya (yüzde 18), İsrail (yüzde 16), Küba (yüzde 15), Belarus (yüzde 14), İngiltere (yüzde 13), ABD (yüzde 12) ziyaret edilmek isteniyor. Kazakistan’a gitmek isteyenler yüzde 5’i oluştururken Ukrayna’ya gitmek isteyenlerin oranı yüzde 2.Düşüş yaşayan Türkiye yüzde 7’de kaldı. Geçen sene bu oranın yüzde 15 olduğu duyuruldu.FOM’un anketine 53 bölgedeki 104 yerleşim alanından bin 500 kişi katıldı. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!