Dünya

Rusya, Avrupa turizmine darbe vuracak

Rusya, Avrupa turizmine darbe vuracak

GlobalData, AB'nin Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rus uçaklarının kendi hava sahasında faaliyet göstermesini yasaklaması ile birlikte, bu ülkelerin bu yaz çok az sayıda Rus turist ağırlayacak. Önde gelen veri ve analiz şirketine göre, Rusya 2021'de 13,7 milyon ile uluslararası uçuşlar açısından dünya çapında beşinci sırada yer aldı.

GlobalData'ya göre, 2021'de Rusya'daki tüm yurt içi ve yurt dışı seyahatlerin neredeyse %20'si Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşti. Ek olarak, Rusya'dan gelen gezginler 2021'de toplam 22,5 milyar dolar harcadı ve bu da Rusya'yı turist harcamalarında dünyanın en iyi 10 kaynak pazarı içine soktu.

Konu hakkında GlobalData'da Seyahat ve Turizm Analisti Ralph Hollister, şu yorumu yapıyor: “Yazın başlangıcı, genellikle Rus gezginlerin Avrupa'daki sıcak güneş ve sahil destinasyonlarına akınına işaret ediyor. Ancak, her yıl genellikle Rus turistleri ağırlayan ve Covıd-19 sonrası toparlanma zaman çizelgelerinde herhangi bir iyilik yapmayacak olan birçok ülke için durum böyle olmayacak.”

İtalya ve Kıbrıs, 2021'de Ruslar için en popüler beş destinasyon arasındaydı, bu da muhtemelen Rus ziyaretindeki düşüşün ekonomik sıkıntısını hissedecekleri anlamına geliyor. Kıbrıs'a bakıldığında, 2021 için Kıbrıs'ın ilk 10 kaynak pazarındaki toplam gelen seyahatlerin %6'sını Ruslar oluşturuyor. Bu yüzde çok yüksek olmasa da, yine de Rusya'nın Kıbrıs için önemli bir kaynak pazar olduğunu gösteriyor. GlobalData'nın 2021 3. Çeyrek Tüketici Anketine göre, Rusların %61'i genellikle güneş ve plaj gezileri yaptıklarını belirtti, bu da Rusların özellikle Kıbrıs'ın Limasol gibi popüler kıyı bölgeleri tarafından kaçırılacağı anlamına geliyor.

Bu rakamlar, Rusya'nın turizm için uluslararası bir kaynak pazar olarak önemini ve şu anda bu gezginlere erişimi olmayan birçok destinasyon tarafından şiddetle kaçırılacak bir pazar olduğunu göstermektedir. Rus turistler, pandeminin hala kitlesel belirsizliğe neden olduğu geçen yıl seyahat etmeye istekli olduklarından, seyahat geçen yaz yeniden açılmaya başladığından, harcama güçleri birçok uluslararası destinasyonun toparlanmasına yardımcı oldu.

Hollister şu sonuca varıyor: “Yalnızca İtalya ve Kıbrıs'tan söz edilmiş olsa da, bu yaz AB'ye seyahat eden Rus turistlerin neredeyse ortadan kaldırılması, Avrupa genelinde turizm talebini etkileyecek. Sonuç olarak, büyük bir kaynak pazarın kaybedilmesi nedeniyle birçok destinasyon için COVID-19 sonrası toparlanma zaman çizelgeleri uzayacak.