Rusya ekonomisi ne durumda?

Rusya ekonomisi ne durumda?

ABD'nin yeni yaptırımlarının ardından Batılı ekonomistler Rusya ekonomisine dair "olumsuz" öngörüleri tartışmaya devam ediyor. Rus uzmanlar ise karşı görüşte.

Türkrus.com’un haberine göre Vzglyad gazetesi, Batılı kuruluşların son dönemde Rusya ekonomisine ilişkin yaptıkları öngörüleri derledi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Rusya ekonomisi için 2018 yılı büyüme beklentisi yüzde 1,7'den yüzde 1,5'e indirdi. Avrupa Komisyonu ise aynı dönem için bu tahmini yüzde 1,6'dan yüzde 1,7'ye yükseltti.

Goldman Sachs, Rusya için 2018 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 3,3'ten yüzde 2'ye kadar indirdi. Citi Bank yüzde 2,3 olan tahmini yüzde 2'ye çekti. Morgan Stanley ise, ABD Moskova'ya karşı yaptırımlarını daha da sertleştirirse, Rusya'nın bu sene en kötü ihtimalde ekonomisinde yüzde 0,5 daralmaya hazırlıklı olması gerektiğini savundu. Banka uzmanları, bu durumda petrol varil fiyatının 80 dolara çıkmasının dahi Rusya ekonomisi için kurtarıcı olamayacağı değerlendirmesinde bulundu. Morgan Stanley, yaptırımların daha fazla ağırlaşmaması halinde ise Rusya ekonomisinin yüzde 1,8 büyüyeceğini öngördü. Banka daha önce bu tahmini yüzde 2,3 olarak açıklamıştı.

Tahminleri gerçekçi bulmayan bazı Rus uzmanlar ise, Batılı analistlerin ülke ekonomisine ilişkin daha önce yaptığı olumsuz öngörülerin gerçekleşmediğini hatırlattı. Rusya Finans Direktörleri Kulübü Başkan Yardımcısı Tamara Kasyanova, "Yaptırımların uygulandığı son dört yıl Rusya ekonomisi daha istikrarlı hale geldi. Bu nedenle yeni yaptırımların ülke ekoomisinde çöküşe yol açacağını söylemek için henüz erken" yorumunu yaptı.

Freedom Finans adlı şirketin uzmanı Georgi Vaşçenko, "Yatırım bankalarının tahminlerine katılmıyorum. Yaptırımlara rağmen, Rusya ekonomisinde bu sene yüzde 1,7-2 arasında büyüme öngörülüyor" dedi.

Kremlin'e bağlı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi Finans Piyasaları Bölümü Öğretim Görevlisi Doçent Sergey Hestanov ise, "ABD'nin kabul ettiği ve rublede ciddi düşüşe yol açan yaptırım paketi hemen yürürlüğe girmeyecek. Yaptırımların bir kısmı 10 Haziran'da, bir kısmı ekim ayında başlayacak. Dolayısıyla henüz sadece duygusal tepkiler görüyoruz. Bu şartlarda kimse objektif bir tahmin yapamaz" değerlendirmesinde bulundu. (Türkrus.com)

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!