STK

Tümü

Rusya pazarından umudumuzu yitirmiş değiliz!

Rusya pazarından umudumuzu yitirmiş değiliz!

Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından gerçekleştirilen “Krizler Karşısında Muğla’da Turizm” başlığını taşıyan panelde konuşan GETOB Başkanı Mustafa Deliveli, “Rusya pazarından umudumuzu yitirmiş değiliz” dedi.

Turizm sektörünün uzun zamandır sorunlarla mücadele ettiğini son 3-4 sene herkesin arzu ettiği gibi bir turizm sezonu geçiremediğini belirten Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Mustafa Deliveli, üst üste gelen sorunların aslında kendi gerçekleri olduğunu, bunun da kendilerine bir bağışıklık sağladığını açıkladı. Türk turizmi yaşanılan sorunların üstesinden gelmesinde büyük bir başarı sağladığını dikkat çeken Deliveli, başta Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Güvenli Turizm Sertifikasyon projesinin çok önemli olduğunu, 20-25 günde hazırlanan ve hayata geçirilen bu proje ile pandemide Türkiye sezonu diğer ülkelere göre daha az kayıpla kapattığını açıkladı.

“RUS PAZARINDAN UMUDUMUZU YİTİRMİŞ DEĞİLİZ”

Türk turizmi açısından Rusya-Ukrayna savaşının çok büyük etken olduğunu açıklayan GETOB Başkanı Deliveli, “Rusya-Ukrayna savaşını göz ardı edemeyiz. 2019 yılında Türkiye’ye gelen Rus ziyaretçi sayısı 7 milyon. Geçen yıl da gelen Ukraynalı misafir sayısı 2 milyon. Topladığınız zaman gerçekten iki pazarın yerine konulması oldukça güç. Rusya için tamamen umudumuzu yitirmiş değiliz. Alternatifler üretilmek üzere. Bununla ilgili 22 Nisan’da Rus yapımı bir SSC 100’ler ile ilk misafirlerin Dalaman’a taşınması ve Nisan sonunda da bir anlaşma neticesi bir blok koltuklarla Dalaman havalimanına misafirlerimizin inmesini bekliyoruz. Mülkiyetinde bulunan uçakların ambargoyu delmeden Rus misafirleri taşıması durumunda 1,5 milyon ile 3 milyon arasında ziyaretçinin tekrar Türkiye’ye taşınması ihtimal dahilinde”

“İÇ PAZAR BİZİM CAN SİMİDİMİZ”

GETOB Başkanı Deliveli yerli turist ile ilgili yaptığı açıklamada, “İç Pazar, yerli misafir bizim için her zaman can simidi olmuştur. Akdeniz’den Ege’ye kadar bütün otelcilerimiz de bunu benimsemiş vaziyettedir. Bizim bölgemizde otelciler mümkün olduğunca bu fiyat artışlarını sübvanse etmeye, fiyatları yansıtmamaya özen göstermiş vaziyette. Bu fiyat artışlarını elimizden geldiğince sübvanse edip yerli misafirlerimize az yansıtıp enken rezervasyon indirimini de uzatabildiğimiz kadar uzatıp cazip hale getirmeye çalışıyoruz ve şu anda Ramazan ayı içinde bölgemiz rezervasyon almaya devem etmekte. Dolayısı ile iç Pazar yine bu sene bizim önemli bir kaynak pazarımız olacak. Kesinlikle bu pazar ve bu pazarın büyümesi önümüzdeki yıllar içerisinde devam edecek” dedi.