RUSYA'DA DOLAMBAÇLI YOLDAN NASIL TÜRKİYE TURU SATILIYOR?

RUSYA'DA DOLAMBAÇLI YOLDAN NASIL TÜRKİYE TURU SATILIYOR?

Rusya’da turizm sektörü uzmanları, yasağa rağmen dolambaçlı yollardan Türkiye’ye nasıl tatil turu satıldığını ortaya çıkardı.

Rus Lenta.ru haber sitesine konuşan uzmanlara göre yasağı çiğnemeden Rus turistleri Türkiye’ye göndermek isteyen turizm acenteleri farklı yöntemler kullanıyor.Rusya’daki turizm acentelerinin Türkiye’ye tur satması yasak olsa da, Türkiye’de tatil için gerekli adımların ayrı ayrı atılmasının önünde yasal bir engel bulunmuyor. Tutu.ru şirketinin satış bölümü yöneticisi Mariya Çupina’nın sözlerine göre Türkiye’de tatil yapmak isteyen Rus turistler için hizmet veren bazı turizm acenteleri tur satmak yerine müşterilerine otel, ulaşım, sağlık sigortası ve transfer gibi hizmetleri ayrı ayrı satıyor.Turizm şirketlerinin Türkiye yasağına getirdiği diğer bir çözüm ise Rus turistleri, Türkiye tur satışlarının yasak olmadığı Belarus ve Kazakistan gibi Rusya’ya komşu ülkeler üzerinden göndermek. Bu şekilde Türkiye’ye gitmek isteyenlerin bu ülkelere ayrı bilet alması gerekiyor.Her ne kadar “her şey dahil sistemden” pahalı olsa da, Schengen vizesi beklemek istemeyenler ve ucuz Türkiye tatilinde ısrar edenler farklı yollarla turistik tur almaya çalışıyor.Kriz döneminde ayakta kalmak isteyen firmalar risk almaktan çekinmiyorBazı turizm şirketleri ise yasağa rağmen Türkiye’ye gayri resmi yollardan tatil turu satmaya devam ediyor. Çupina’ya göre, kriz sürecinde ayakta kalmak için başka bir seçeneği olmayan ya da piyasaya yeni giren ve yasalara uyma konusunda doğru bilgiye sahip olmayan acenteler bu yolu tercih ediyor.Diğer yandan Rusya’daki birçok turizm firması internet sitelerinden Türkiye turu satışını kaldırmakta güçlük çekiyor. Bu acentelerin sitelerinde her ne kadar Türkiye turu satışı gözükse de teknik olarak satış yapılmıyor.Ruslar Türkiye’den vazgeçmiyorDüşük fiyata yüksek kalitede hizmet sunan Türkiye’nin Rusya vatandaşları için her zaman en popüler tatil ülkesi olduğunu belirten BSI Group yöneticilerinden Tatyana Belova, “Bu yüzden Rus turistler her zamanki gibi tur paketleri üzerinden en sevdiği tatil mekanlarına gidebilmenin yollarını araştırıyorlar. Talepler de arzı doğuruyor ve bazı firmalar risk alıyor.” şeklinde konuştu.Rusya kontrollere devam ediyor1 Haziran’da Rusya’nın başkenti Moskova’daki “Ostankino” bölge mahkemesi, vatandaşlardan gelen şikayet üzerine Türkiye’ye tur satışı yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle turistik gezi hizmeti sunan 23 internet sitesine erişim engeli getirmişti.Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Hakları Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), son 6 ay içerisinde bin 700 şirketi denetleyerek Türkiye tatili satıp satmadığını kontrol ettiğini ve denetimler sırasında 160 idari vaka ve 240 idari suç tespit edildiğini bildirmişti.24 Kasım 2015 tarihinde Rus uçağıın Suriye sınırında Türk jetleri tarafından düşürülmesiyle bozulan Ankara-Moskova ilişkileri sonrasında 28 Kasımda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye turistik tur ve Charter uçuş satışını yasaklayan kararnameyi imzalamıştı.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!