Dünya

Rusya'da “Sahte Schengen” satışları başladı

Rusya'da “Sahte Schengen” satışları başladı

Rusya’dan hemen ayrılmak isteyen vatandaşlar için, dolandırıcılar tarafından “Sahte Schengen” vizeleri oluşturularak belli bir meblağ karşılığında satılmaya başlandı.

İzvestiya gazetesinin haberine göre, internetin yasa dışı segmentlerinde Rusya’yı acilen terk etmek isteyenlere yönelik olarak “Sahte Schengen” pazarı oluştu. Telegram üzerinden işleyen bu pazarda 500 ve 800 Dolar arası bir meblağ karşılığında yasa dışı Schengen vizesi düzenlemeye teklifleri yer alıyor. Düzenlenen bu sahte Schengen vizelerinin Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi VIS'e işlenmiyor. Veri tabanında yer almayan bir vizeyi elinde bulunduran kişilerin sınır kapılarından geçebilmesi pratikte olanaksız. Ancak böyle bir vizeyle Rusya'dan ayrılmak da mümkün.

İzvestiya gazetesine demeç veren güvenlik uzmanları, bahsi geçen bu tekliflerin önemli bir kısmının dolandırıcılar tarafından yapılıyor. Bu hizmetten faydalanmayı düşünenler için uyarıda bulunan uzmanlar, yasa dışı belge bulundurmaktan hapis cezasına çarptırılma olasılığının çok yüksek olduğunu belirtti.