Dünya

Rusya’da yaklaşık 25 milyon kişi tatil yaptı

Rusya’da yaklaşık 25 milyon kişi tatil yaptı

Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova, Mayıs-Ağustos 2022 döneminde yaklaşık 25 milyon kişinin tatillerini Rusya’da geçirdiğini belirtirken, iç turizmde rakamların pandemi öncesi ve geçen yılki rakamları aştığını söyledi.

Kişisel Telegram hesabında açıklamalarda bulunan Doguzova, yaz sezonu olarak tabir edilen mayıs-ağustos ayları arasında ülkede yaklaşık 25 milyon kişinin tatil yaptığını vurgularken, “Kısıtlamalara rağmen, yaz sezonu tatilleri popüler güney destinasyonlarında gerçekleşti. Bu yaz Kırım tatili talepleri, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 19 azalmasına rağmen Krasnodar Bölgesi’ne turist akış göstergeleri geçen yılki oranları aştı” diye konuştu.

Doguzova, aynı zamanda Kuzey Kafkasya tatillerine olan ilginin geçen yıla göre neredeyse iki katına çıktığının altını çizerken, iç turizmde turistlerin çoğunlukla şehir gezileri amacıyla St. Petersburg, Moskova ve Moskova bölgesi ile birlikte Nizhny Novgorod ve Kazan’ı ziyaret ettiğini aktardı.

Hükümetin sunduğu turizm geri ödeme programı (Cashback) sayesinde sonbahar ve kış başı tur satışları ve otel rezervasyonlarının da üçe katlandığını belirten Rosturizm Başkanı, iç turizmle ilgili resmi ve kesin sonuçların eylül ayı tatil faaliyetleri dikkate alınarak özetleneceğini de sözlerine ekledi.