Savaş Çolakoğlu: “Turizm için sahip olduğumuz avantajları iyi kullanmalıyız”

Savaş Çolakoğlu: “Turizm için sahip olduğumuz avantajları iyi kullanmalıyız”

Tourism Today’in Instagram (@tourismtoday_official) üzerinden gerçekleştirdiği Tourism Today Talks Live’in bugünkü konuğu Uluslararası Skal Dernekleri Federasyonu Türkiye Başkanı Savaş Çolakoğlu oldu.

Savaş Çolakoğlu, saat 16.30’da Tourism Today Genel Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim’in sorularını yanıtladı. Çolakoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Kendimizi yenilemek için fırsat”
Aktif ve yoğun bir hayatın içindeyken, sade ve eve kapanmış kalmak çok sıkıcı. Alışık olmadığımız bir düzen. 365 gün çalışan ve misafirlerini memnun etmek için çaba harcayan bir sektörün böyle evde beklemesi üzücü. Her şeyde bir hayır vardır. Bunu kendimizi yenilemek için fırsat olarak görüyoruz.

“Kendimizi unutturmamalıyız”
Skal, dünyada 92 ülkede, 382 dernekle ve 18 bine yakın üyesi ile turizm bileşenlerini tek çatı altında toplayan bir örgüt. Turizm sektörüne hizmet veren tüm bileşenler Skal çatısı altında. Ve birbirimizle iletişim halindeyiz. Ülkelerin turizmde yaşadığı tüm sorunlar hemen hemen aynı. Bu sorunlara nasıl çözümler buluruz bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. 10 günlük süre içinde iletişimin çok önemli olduğunu gördük. Turizmin ayakta kalacağını göstermek zorundayız. Biz, ABD’deki bir arkadaşımızın çağrısı üzerine 28 Nisan’da tüm dünyaya turizmin yaşayacağına yönelik bir mesaj vereceğiz. Şu dönemde kabuğumuza çekilmek yerine çaba harcamalıyız. Kendimizi unutturmamalıyız. Ayakta olduğumuzu ve bu süreç sonunda yine hizmet vermeye hazır olduğumuzu göstermemiz gerekiyor.

“Avantaj ve değerlerimizi iyi kullanmalıyız”
Türkiye olarak güvenilir ülke imajını sürdürmemiz gerekiyor. Yurt dışındaki arkadaşlarımız Türkiye’nin sağlık alt yapısını çok iyi olduğunu söylüyorlar. Bu durumu bizim bilmemiz yeterli değil. Bu imajı çok iyi kullanmamız gerekiyor. Var olan avantajımızı kullanmalıyız. Yıllarca sahip olduğumuz değerleri iyi bir şekilde vitrine koyamadık. Yaşadığımız olumsuzluklarda yurt dışındaki algımız hep sıkıntı yarattı. Bu nedenle sahip olduğumuz avantaj ve değerleri turizmde iyi kullanmalıyız. Bunun için de Turizm Geliştirme Ajansı’na çok iyi görev düşüyor.

“Bu süreci doğru yönetebiliriz”
2011’de ikiz kulelere yapılan saldırılar sonrasında uçak ve havalimanlarında çok ciddi tedbirler alındı. Bunlara tepki gösterdik ama sonrasında alıştık. Korona ile yaşamak için de önlemler alacağız. Bütün bileşenler bu konuda önlemler almalı. Biz çok çabuk reaksiyon gösteren bir sektörüz. Uygulamaları çabuk hayata geçirebiliriz. Çok başarılı yöneticilere sahibiz ve bu süreci yönetebiliriz. Konaklama tesisleri zaten çalışmalara başladı. Konaklama tesisleri Bakanlığın sertifikasyon çalışmasına da çok çabuk reaksiyon gösterebilecektir.

“Haziran ayı ile iç pazarda hareketlilik bekliyoruz”
İçinde bulunduğum otel grubunun dünya genelindeki otelleri yapılanma ve bütçelerini yeniden dizayn etti. Haziran ayı ile iç pazarda hareketlilik bekliyoruz. Temmuz ve Ağustos ile iç pazar yükseleceğini ve Eylül ayında uluslararası seyahatlerin başlayacağını düşünüyoruz. Buna göre de plan yapıyoruz. Avrupa’nın beklentisi de bu yönde. Bu almış olduğumuz tedbir ve kurallar sonrasında seyahatin de şekillenmesi ile bizim öncelikle hangi pazarlara yöneleceğimize karar verip temaslara başlamamız gerekiyor. Uçuşlardaki yasaklar doğu ülkelerinden başlayarak kalkacaktır.

Bireysel ve kısa süreli tatiller
Bundan önceki krizlerde bakarsanız, turizm sektörü diğer sektörlerin gelişim hızına göre daha çabuk gelişim kaydetti. Bundan sonraki süreçte de turizm hızlı reaksiyon gösterecek. İnsanlar tatil yapacak. Dünya Turizm Örgütü bundan birkaç sene öncesinde yapmış olduğu bir projeksiyonda 2030’a doğru turizm nasıl olacak? sorusuna cevap vermişti. İnsanlar kitle turizminden ziyade artık bireysel turizme önem verecek. Uzun süreli tatiller yerine kısa süreli ama daha sık tatil yapılacaklar. Bu durum da ülkemizde iç turizmi canlandıracaktır. İç turizm bir ülke için olmazsa olmazdır. İç turizm belli bir seviyeye gelirse ülke turizmi krizlerden daha az etkilenir.  

“Anadolu’daki turizm potansiyeli gelişti”
Konaklama imkanlarının gelişmesi ve ulaşımın kolay hale gelmesi ile Anadolu’daki turizm potansiyeli gelişti. Yaklaşık 1 sene önce Skal olarak farklı bir şehrimizde toplantı yapmak istedik ve Eskişehir’e gittik. Toplantımızı Skal Dünya Başkanı ile Eskişehir’de yaptık. Bu toplantıyı bütün dünyaya anlattı. Turizmde neler yaptığımızı gördü. Anadolu içinde çok güzel örnekler var. Başarılı işleri ön plana taşımalıyız.

“Skal camiası içinde ciddi söz sahibiyiz”
Skal olarak Türkiye’nin 17 bölgesinde derneklerimiz var. Biz mesleki bir örgütlenme olmadığımız için imaj ve doğru mesajlar üzerine faaliyet yönetiyoruz. Arkadaşlarımızın birçoğu farklı mesleki örgütlerde. TÜRSAB ve TÜROFED yönetimlerinde Skal üyeleri var. Doğru algı yaratmak için çaba harcıyoruz. Skal’da iki tane dünya başkanı çıkartan bir ülkeyiz. Dolayısı ile Skal camiası içinde ciddi söz sahibiyiz. Bunu kullanmamız gerekiyor.

“Fiyat düşürmeyi doğru bulmuyorum”
Kendi aramızda değişiklikleri konuşuyoruz. Antalya’daki oteller için açık büfeler tartışılıyor. Aslında Antalya’daki otellerin çok büyük imkanları var. Bir otelde 12 a la carte restaurant var. 12 restoran olan bir otelde 500 kişiye yemek vermek zor olamaz. Hijyen kurallarına dikkat edelim yeterli. Otellerin dolulukları ile ilgili tedbirler almamız gerekebilir. Yüksek sezonda belki yüzde 100 olmayacaktır. Açık büfelerin kalkacağını düşünmüyorum ama servis şeklimizi değiştirebiliriz. Hizmet standartlarımızı değiştirdiğimiz zaman belki fiyatlarımızı hak ettiğimiz değere getirebiliriz. İlk başta gelirlerden feragat edip daha az gelir elde edeceğiz. Ancak müşteri yok diye fiyat düşürmeyi doğru bulmuyorum. Fiyatlarımızı düşürmemeliyiz. Ama hizmetimizden, servisimizden ve hijyenimizden taviz verilmemeli.

“En büyük avantajımız hizmet kalitemiz ve çalışanlarımızdır”
Türkiye, turizmde büyük bir başarı elde etti. Dünyada en fazla turist ağırlayan 6. ülkeyiz. Bizim en büyük avantajımız hizmet kalitemiz ve çalışanlarımızdır. Tekrar eden turist oranımız çok yüksek, bu da verdiğimiz hizmetin ne kadar iyi olduğunun göstergesidir. Virüs etkisini kaybedip turizm hareketleri başladığı zaman bu avantajımızı kullanacağız. Bu süreçte özverili davranacağız. Personelimize sahip çıkmalıyız.

Tatilden vazgeçme ertele
Yaklaşık 15 gün önce TÜRSAB ile bir işbirliği yaptık. ‘Tatilden vazgeçme ertele’ kampanyasına Skal olarak 17 bölge derneğimiz ile bölgelerin değerlerini ön plana çıkartarak başladık. Tüm STK’ların bir araya gelerek mücadele etmesi gerekiyor. Bu işin içinde siyasi bir yaklaşım da olmamalı. Parti gözetmeden turizm için çalışmalıyız.

“Herkes kendisini yeniden dizayn edecek”
Kendi grubumuzdan, otellerde misafir ağırlama şekilleri için bir genelge geldi. Bu genelgede misafirlerimizi nasıl ağırlayacağız, nasıl temizlik yapacağız, hangi ürünleri kullanacağız anlatılıyor. Örneğin buklet malzemelerinin birçoğunu kullanmayabiliriz. Odalardaki fazla evrakların kaldırılması da istendi. Bunlar için tamamen misafirin talebine göre hareket edeceğiz. Bir diğer örnek ise satmış olduğumuz odaları 48 saat boyunca ikinci müşteriye satmıyoruz. Bu da yeni bir uygulamamız. 5 odalı tesis bile kendisini ve hizmetini yeniden dizayn edecek.

“Ömrümüzün sonuna kadar böyle devam etmeyecek”
Turizm sektörü olarak insanlara hoşça vakit geçirecekleri bir deneyim satmaya çalışıyoruz. Moral bozarsak sunabileceğimiz bir şey kalmaz. Bazı şeylere direnmek zorundayız. Bütün personel arkadaşlarımı telefonla arayarak konuşuyorum. Onlara bu sürecin geçeceğini ve bir takım şeylere alışmamız gerektiğini söylüyorum. Olumsuzluklara boyun eğersek işimizi gücümüzü bırakıp köyümüze dönmemiz gerekecek. Bu krizin ne zaman biteceğini bilmiyoruz ama ömrümüzün sonuna kadar böyle devam etmeyecek.

“Her şey dahil devam edecektir”
Herkesin eleştirdiği ve kalkmasını beklediği Her Şey Dahil sistemi devam edecektir. Bu rakamlara kitle turizmi ile ulaştık. Dolayısı ile bu ülke bir anda her şey dahilden vazgeçip farklı bir sisteme geçemez. Sizin pazarınız her şey dahil istiyorsa öyle satmak zorundasınız. Ülkemizde oda kahvaltı da olmalı her şey dahil de. Bu çeşitliliği de kaybetmemek lazım. Müşterinin talepleri bizi yönlendirir. Bu böyle olmaya da devam edecek. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!