Sertifikasyon çalışması için Çeşme-Alaçatı pilot bölge olmalı!

Tourism Today - Turizmden Haberler - Turizm Haberleri

Profesyonel otel yöneticisi Erçin Yalçın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın otellere vereceği sertifika programı için Çeşme-Alaçatı’nın pilot bölge olmasını istedi.

Profesyonel otel yöneticisi Erçin Yalçın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın otellere vereceği sertifika programı için Çeşme-Alaçatı’nın pilot bölge olmasını istedi. 

Erçin Yalçın’ın bu konuda kaleme aldığı yazı şöyle: “2020 turizm sezonuna turizmciler olarak yeni bir rekor beklentisiyle başlamıştık. Ocak ve Şubat aylarında tüm oteller tam hız sezon hazırlıklarıyla sezonu açmayı planlarken Mart ayında tüm planlar ve hedefler yerle bir oldu. Virüs tüm dünyayı alt üst etti.

Turizm Bakanımızın Sertifikasyon açıklamaları sonrası oteller alt yapı çalışmalarını Covid-19 önlemleri adı altında hızlandırdı. Virüsle mücadele, tedbirler alt yapı çalışmaları otelcilere  doğal olarak da ek maliyetler getirdi. Bakınımız, Mayıs sonu Haziran ilk haftası Koronasız bölgelerdeki tesislerin kademeli ve kapasitelerinin yarısı kadar doluluklar doğrultusunda açılabileceğini söyledi. İç turizmin merkezi olan kuzey ve güney Ege turizmcileri sertifikasyon sisteminin Türkiye genelinde uygulanmasından önce Çeşme-Alaçatı’nın pilot bölge olmasını istiyorlar. Alaçatı Turizm Derneği (ATD) Başkanı Celal Bayraktaroğlu liderliğinde ilgili mecralara çağrı yaptılar, görüştüler. Konuyla ilgili olarak Bayraktaroğlu şunu belirtiyor: ‘Konu kafa karışıklığına sebep olmasın. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun çok sıkı takipleri ile olumlu gelişmeleri takip ederek karar verdik. Bu durumda bu alt yapının ve verilerin gelişmesi halinde düşündükleri kısıtlı, kontrollü açılmadan bahsediyoruz. Bu halde Pandemi şartları altındayken biz pilot bölge olalım diyoruz, yoksa açalım da pilot bölge olalım demiyoruz.’ Bölgeyi iyi bilen Alaçatı’da 4 yıl çalışmış bir turizmci olarak Başkanımızı destekliyorum.

Çeşme-Alaçatı 400’e yakın butik otel ve exclusive plajları, ot festivali ve diğer etkinlikleri ile Türkiyemize ve güzel İzmir’e değer katan turizm bölgemizdir. Tedbirlerin en üst seviyede uygulanması için Çeşme Otelciler Birliği ve butik otel işletmecileri el ele verdi. Uygulamaların özellikle yoğun tatilci akınına uğrayan Çeşme-Alaçatı’da uygulanıp diğer tatil bölgelerine hızlı bir şekilde örnek teşkil ederek uygulanmasını istiyorlar. 3 yıldızdan 5 yıldıza kadar tüm oteller gibi butik otel sahipleri de sezonun dört gözle açılmasını bekliyor. Çeşme-Alaçatı’nın en uygun model olacağına inanıyorum. Butik otellerin tamamı zaten oda-kahvaltı çalışıyor ve tamamına yakını izole ve sakin işletmeler. Dikkat edilmesi gereken bu bölgede özellikle Alaçatı köy meydanı ve sokaklarındaki  insan yoğunluğunun en az seviyede olması, ayrıca bar, restoran, cafe ve diğer işletmelerin sosyal mesafeye ve alınması gereken üst düzey hijyen kurallarına göre işletmelerini  dizayn etmeleri ve 24.00’de sonra tamamı off duruma gelmesi bu süreçte önem arz edecek. Alaçatı, Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü olan İzmir’in bilindiği gibi en gözde tatil destinasyonlarından biridir. Beldedeki surf ile başlayan bu gelişim, bölgenin korunaklı yapılaşması, bölge insanının misafirperverliği ve iyi hizmet anlayışı ile her geçen gün gelişerek devam etmektedir. New York Times gazetesinin 2016 yılında ziyaret edilmesi gereken destinasyonlar listesinde de yer alan bölge, Pandemi dönemi ve sonrasındaki  yıllarda da popülaritesini ve kalitesini sürdürmeye devam edecektir.

Şairin dediği gibi; Yürüyorlardı, Alaçatı’nın Ege güneşiyle yıkanmış yollarında. Yol kenarlarına dizelenmiş zafer çelenkleri gibi katırtırnakları, mimozalar, süpürgeotları selamlıyordu onları. Daracık, kırma taş döşeli sokakların iki yanındaki evlerin cumbalı pencere pervazlarına dolanmış yaseminler, taş duvarların arkasında kalan avluların içinde yükselen narların, incirlerin arasından sarkan hanımelleri, begonviller, hepsi birden eğiliyor, katılmaya zorluyordu onları katıksız yaşama sevinçlerine.

“Doğayı bayram yerindeymiş gibi yaşarsın burada” diyordu ona. “Yalnız kalmaya, içine kapanmaya, elem duymaya hakkın yoktur. Doğa seni bütün varlıklarıyla kuşatır, içine alır. Geceleri bile kokularıyla uykuna girer, düşlerine kadar sızar, kendi başına bırakmaz seni.”

‘Bir kot, bir tişört giy gel Alaçatı’ya’

Güzel ve Sağlıklı Günlerde Buluşmak Dileğimle”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!