Shaza Hotels, Türkiye pazarına girmek istiyor

Shaza Hotels, Türkiye pazarına girmek istiyor

Aynı marka altında birden fazla otelle dünyada ilk otel grubunu 1897 yılında Almanya’da kuran Kempinski, yüz yıldan daha uzun süredir temsil ettiği Avrupai Lüks konseptine ek olarak, İpek Yolu ve Ortadoğu kültür ve değerlerinden ilham alan, ortak olduğu “Shaza Hotels” markası ile de Türkiye pazarına girmek istiyor.

Otel yatırımcılarıyla görüşmelere başlıyor
2011 yılında ilk otelini açan ve bugün özellikle Ortadoğu bölgesinde yaygın bir portföye sahip olan Shaza Hotels, şimdi artık Türkiye ve BDT ülkeleri bölgelerinde açacağı otelleriyle de misafirlerine hizmet vermeyi hedefliyor, otel yatırımcılarıyla görüşmelere başlıyor.

Türkiye, en önemli kavşak noktası
Kempinski’nin yeni markası hakkında Shaza Hotels Türkiye ve BDT Ülkeleri Direktörü Eyüp Babür bilgi verdi. İpek Yolu kültürlerinin hem ortak, hem birbirine benzer birçok değeri olduğu gibi, kendilerine özgün pek çok da ilgi çekici özellikleri bulunduğunu belirten Eyüp Babür, “Bu yol üzerinde ülkemiz en önemli kavşak noktası. Dolayısıyla, ülkemizi de içine alan bu coğrafyalarda açılan ve açılacak olan Shaza otelleri, bu toplumların geleneklerinin ve sanatının yerel ve otantik yansımalarını, gönülden konukseverliğini çağdaş ve modern ortam, imkan ve yaklaşımlarla harmanlayarak misafirlerine sunuyor.  Dekorasyonlarda hissedilen doğu ezgileri, zengin, sağlıklı ve doğal mutfaklar, alkol servis edilmemesi, kültürel değerler ve gelenekler odaklı özel eğitimli personel, Türk hamamına verilen özel önem bu konseptin sadece bazı paydaşları” dedi. 
Geleneksel atmosfer, lüks dekorasyon”
Bu özellikler ve yaklaşım, yaşam düsturlarına uygun olması nedeniyle, ziyaretçi sayısı açısından çok yüksek potansiyele sahip olan Ortadoğulu misafirleri ve aynı zamanda da seyahatlerinde otantik ve yerel tecrübeler yaşamak isteyen diğer ülkelerden gelen ziyaretçileri cezbettiğini ifade eden Babür, “Bu konsept üzerine inşa edilen Shaza otelleri, Kempinski otelleri düzeyinde “5 yıldızlı” deluxe oteller ve aynı yüksek kalite standartlarına sahip.  Kempinski’den farklı olarak Shaza’nın, yine aynı konseptte, ayrıca “Mysk” isimli “Upscale 4 yıldızlı” bir markası da var.  Shaza otellerinde, yöresine göre değişen seviyelerde geleneksel bir atmosfer, lüks dekorasyon ve imkanlar, 40 m2’den başlayan büyük odalar, birden fazla restoran, etkinlik olanakları, büyük bir spa ve wellness center, Türk hamamı gibi tesisler bulunuyor.  Mysk ise daha modern ve sade konforun, ve rahat bir atmosferin bulunduğu bir marka.  Odalar 30 m2’den başlıyor ve Shaza’da olan tesislerin tümü yok, ya da alanları o derece büyük değil” diyor.

“Çok tecrübeliyiz”
Eyüp Babür, “Otellerimizin mimarilerini, dekorasyonlarını, içereceği tesisleri, olanakları, hizmet planlamalarını, elbette yerel farklılıkları da dikkate alarak, konseptimizin kendine özgü nüansları, misafirlerimizin çok iyi bildiğimiz hassasiyet ve tercihleri doğrultusunda oluşturuyoruz” derken açıklamalarına şöyle devam etti “Bu konuda çok tecrübeliyiz ve bunu yaparken misafir memnuniyetini, en etkin operasyon ve en verimli finansal performansı hedef alıyoruz.  Konseptimizin hassas ayrıntıları doğrultusunda tecrübeli, her seviyede personel havuzumuz ve eğitim programlarımız var.  Otellerimizin konsepti gereği pazarlama ve satış stratejimiz ve bağlantılarımız son derece odaklı.  Pazarları, işbirliği yapacağımız aracıları ve platformları çok iyi biliyoruz.  Bu, firmamızın uzmanlık alanı ve bu konuda çok tecrübeliyiz.  Tüm bunlar bizi, basitçe bir ifadeyle, alkol servis etmeyebilen diğer global otel markalarından ayıran çok önemli özellikler.”

“7’si faal 14 otelimiz var”
“Aile, çocuk, sağlıklı yaşam ve yeni keşifler işletme konseptimizin temel öğeleri” diye konuşan Eyüp Babür, “Ağırladığımız misafirler arasında ailelerin çok büyük bir payı olması nedeniyle otellerimizde aile konaklamalarına yönelik çok alternatifli odalar ve üniteler önemli bir yer tutuyor ve bu tip üniteler de otele en yüksek gelir getiren üniteler. Çocuklar için, temelinde özenle hazırlanmış üçlü bir program olan (Eğitim, Eğlence, Keşif) çocuk kulüplerimiz var. Restoranlarımızın konseptleri İpek Yolu’nun farklı ülkelerinin yeniden keşfedilen geleneksel mutfakları, doğal ve sağlıklı gıdaları, paylaşımdan zevk alınacak menüleri ile oluşturuluyor. Firmamızın çekirdeğini ve rehber prensiplerini şu değerler en iyi şekilde özetliyor: Cömertlik, Saygı, Yaratıcılık, Gurur, Sorumluluk, Farkındalık. Genel merkezimizin Dubai’de kurulmuş olması ve en önemli kaynak pazar olması açısından başlangıçta Ortadoğu bölgesinde gelişime odaklanıldı ve ilk 5 yıldızlı Shaza otelimiz 2011 yılında Medine’de açıldı ve upscale 4 yıldızlı markamız Mysk 2013’de doğdu. Bugün portfolyomuzda 7’si faal 14 otelimiz var, bunların altısı Shaza ve sekizi Mysk.  Bulunduğumuz ülkeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Oman, Katar ve Kuveyt.  Önümüzdeki yıl 3 açılış yapacağız” şeklinde konuştu.

“Potansiyeli, Türkiye’yi bizim için çok önemli kılıyor”
Portfolyoları içinde şehir oteli, resort, hotel apartments ve lüks çadır ve lodge’lardan oluşan retreat’lerin yer aldığını belirten Babür, “Bu çeşitlilik bizim bir zenginliğimiz ve misafirlerimize de farklı tatil ve seyahat olanakları sunuyor.  Misafirlerimiz Muscat’daki marina otelimizde dinlendirici bir tatil, Riyad’daki otelimizde 1 ve 2 odalı dairlerde kısa, orta ve uzun dönem konaklamalar, çöl ortasındaki bir vaha tesisimizde lüks çadır ve villalarda konaklayıp, heyecan verici çöl aktiviteleri yapabiliyorlar. Artık Ortadoğu’da yeterince sağlam bir zemin oluşturduğumuz için Ortadoğu dışındaki ülkeleri de gelişme hedeflerimiz içine aldık. Bunların başında doğal olarak Türkiye geliyor. Hem tarihi İpek Yolu üzerindeki etkileyici konumu, hem de hitap ettiğimiz pazarlar açısından ortaya koyduğu performans potansiyeli, Türkiye’yi bizim için çok önemli kılıyor. Türkiye dışında BDT ülkeleri de radarımızda. Bu bölgelerin de konseptimize ve pazarlarımıza çok uygun olduğunu düşünüyoruz” dedi.  

Merkez ofisi Dubai’de
Eyüp Babür açıklamalarına şöyle devam etti: “Strateji, pazarlama, operasyon ve teknik planlama gibi konularda Kempinski’nin merkezi ve bölge teşkilatlarından sinerji ve çok faydalı destekler alıyoruz.  Bununla birlikte, Shaza’nın Dubai’de kendi merkez ofisi ve Ortadoğu’ya yayılı bölge ofisleri de bulunuyor.

Çapraz tanıtım imkanları
Aynı zamanda, Kempinski ve dünyanın 5 kıtasında yaygın 35 otel grubuyla birlikte dünyanın en büyük sadakat programlarından biri olan Global Hotel Alliance’ın halkalarından biriyiz.  GHA’ın tüm dünyada 15 milyon üzerinde DISCOVERY üyesi var ve grubumuza çok ciddi bir tanıtım ve rezervasyon imkanı sağlıyor.  Ayrıca üye oteller arasında çapraz tanıtım imkanlarından da yararlanıyoruz.

5 yıldızlı markaların üzerinde fiyatlarla satılıyor
Otellerimiz bulundukları şehirlerde en merkezi lokasyonlarda yer alıyor ve rakip set içinde çoğunlukla ilk üçte yer alıyor.  4 yıldızlı Mysk otellerimiz bazı golbal 5 yıldızlı markaların üzerinde ortalama fiyatla satılıyor, örneğin Muscat, Oman.  Özellikle Ortadoğulu misafirlerimiz yüksek fiyatlı üst kategori oda ve üniteleri tercih ediyor, otelde diğer misafir gruplarına oranla çok daha fazla yiyecek ve içecek tüketiyor, spa hizmetlerini daha fazla kullanıyor ve özel servisler talep ediyorlar. Mal sahipleri için yarattığımız operasyonel kârlılık için mütevazi olarak en az global markalar düzeyinde diyebiliriz.

“Heyecan verici kariyer olanakları sunmak istiyoruz”
Bu başarılı performansımızla Türkiye ve BDT ülkelerinde otel yatırımcılarına çok tatminkar finansal getiriler, misafirlerimize mutluluk verici deneyimler ve birlikte çalışacağımız iş arkadaşlarımıza heyecan verici kariyer olanakları sunmak istiyoruz.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!