Genel

Sigarayı bırakanlar 1 hafta fazla tatil yapacak

Sigarayı bırakanlar 1 hafta fazla tatil yapacak

Ambalaj sektöründe hizmet veren özel bir şirket, çalışanlarını sigarayı bırakmaya teşvik etmek için bir uygulama başlattı. 2020 yılının kasım ayında hayata geçirilen çalışmayla sigarayı bırakan personele yıllık 12 bin lira ikramiye ve 1 hafta ek izin hakkı verildi.

4 yıl önce İstanbul merkezli kurulan ve esnek ambalaj sektöründe hizmet veren Krcpack, çalışanlarını sigarayı bırakmaya teşvik etmek için ilginç bir uygulama hayata geçirdi. Birçok ülkeye ihracat yapan ve bünyesinde 185 çalışan bulunduran şirket, sigarayı bırakan çalışanlarına yıllık 12 bin lira ikramiye ve bir hafta ek izin uygulamasını hayata geçirdi. İlk etapta taahhütname imzalayarak, sigarayı bırakanların sayısı 50’ye ulaştı. Uygulamadan, hiç sigara içmeyen çalışanlar da faydalanıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren şirketin İnsan Kaynakları Müdürü İlknur Köksal, ‘Kaliteli iş ve kaliteli yaşam’ vizyonuyla hareket ettiklerini söyleyerek, “Gıda sektörüne hizmet verdiğimiz için pandemiden olumsuz etkilenmedik. Hatta çalışan personel sayımız geçen yıl marttan bugüne yüzde 50 arttı. Yeşilaycı bir şirketiz. Çalışanlarımızın sağlığını da düşünüyoruz. Yönetim kurulu toplantımızı yaparken kişiler sigarayı bıraksın diye bir uygulama başlatmak istedik. Aynı zamanda ek gelir sağlamalarını da hedefledik. Motivasyonla daha hızlı bırakacaklarını düşündük. Yıllık 12 bin lira ek gelir bunun yanında 1 hafta da ek izin kullanma hakkı veriyoruz. Böylece hem sigaraya harcadıkları para ceplerinde kalıyor hem sağlıklarını koruyorlar hem de ek gelir sağlıyorlar” diye konuştu.

2021 ocak ayında ilk ödenek maaşla yattı
Samsun’a yeni bir tesis kurduklarını, İzmir ve ABD’de ise satış ofislerinin bulunduğunu anlatan Köksal, “Çalışanlar uygulamayı duyunca şaşırdı ‘gerçekten böyle bir şey olacak mı?’ diye sordular. İlk başta 185 çalışanımızdan 50’si sigarayı bırakacağını söyleyerek bize başvurdu, taahhütname imzaladı. Uygulamaya 2020’in sonlarında kasım-aralık gibi başladık. 2021 ocak ayında da ödeneği vermeye başladık. Yüksek ihtimalle 185 kişi de bu uygulamadan faydalanacak. Şirkette faaliyetlerine devam ettiği sürece uygulama geçerli olacak” ifadelerini kullandı.

İşe yeni başlayanlar da faydalanıyor
Köksal, “Aramıza yeni katılan arkadaşlar da uygulamadan faydalanabilecek. Maaş aldığınız sürece ek gelir de alacaksınız. Ocak ayında bin lirayı yatırınca uygulamaya katılmayanlar, ‘ben de katılmak istiyorum, hala bırakabiliyor muyuz?’ gibi sorularla bize geldi. Çalışanlarımız kendilerini ne zaman hazır hissederse, bırakmak isterse şirket olarak arkalarındayız. Uygulamaya istedikleri zaman dahil olabiliyorlar” dedi.

İnsanların inanmakta güçlük çektiğini belirten Köksal, “Gerçekten ödeneği verip vermediğimiz soruyorlar, iş görüşmesi yaparken de uygulama hakkında bilgi veriyoruz. Mutlu oluyorlar, daha önce böyle bir uygulamayı duymadıklarını söylüyorlar. 2 haftalık yıllık izinleri var, bir haftasını yıl içerisinde harcıyorlar. Yazın sadece 1 haftaları kalıyor, buna ek 1 hafta da biz verince tatil planlarını ona göre yapıyorlar, bu da çalışanlara artı motivasyon oluyor” diye konuştu.

Çalışanlarımızın sağlığı, şirket bütçesinden daha önemli
İlknur Köksal, “Şirketimizin bütçesine negatif bir yansıması olmadı, onların sağlığı daha önemli. Motive oldukça daha verimli çalışıyorlar. Taahhütname imzalamaları bizim için yeterli, şirket içerisinde belli kontrol mekanizmaları var. Onun dışında personelimizin sözüne güveniyoruz. Bırakıp tekrar başlayanlar, bir sonraki sene uygulamadan faydalanamıyor” ifadelerini kullandı.