“Sizden az turist geliyor” şikayetine Turizm Bakan Yardımcısından vizeli cevap

“Sizden az turist geliyor” şikayetine Turizm Bakan Yardımcısından vizeli cevap

Bulgaristan'da Türkiye-Bulgaristan Karma Turizm Komitesi toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy, Bulgarların “Sizden bize az turist geliyor” şikayeti üzerine, “Katı ve pahalı vize uygulamasını kolaylaştırın” dedi.

Türkiye- Bulgaristan karma turizm komitesi Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova ile Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ömer Arısoy, başkanlığında Sofya'da gerçekleştirildi. Bulgar Bakan Angelkova, geçen yıl 2 milyondan fazla Bulgar turistin Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirterek, Bulgaristan vatandaşlarının yaz tatillerinde Yunanistan'dan sonra en çok tercih ettiği ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Geçen yıl Bulgaristan'a gelen Türk turist sayının 636 bin olduğunu belirten Angelkova, bu yıl sayının 1 milyonu geçmesinin beklendiğini belirterek, Türk turistlerin de önceki yıla oranla yüzde 2.5 artış gözlendiğine dikkat çekti. Türkiye'ye İstanbul Balat'ta bulunan Sveti Stefan Demir Kilisesi'nin restorasyonu için teşekkür eden Angelkova, Türkiye ile turizm alanındaki işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Türkiye'den Bulgaristan'a daha az turist gidiyor”
Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Ömer Arısoy, toplantıda Bulgaristan'ın uyguladığı katı ve pahalı vize uygulaması ve ülkede bulunan Osmanlı eserlerinin durumuna da dikkat çekti. Türkiye'nin, TİKA veya diğer kurumları sayesinde Bulgaristan'da bulunan Osmanlı eserlerini restore etmek istediğini belirten Arısoy, "Masada 12 maddelik bir gündem müzakere edildi ama bizim açımızdan iki mesele önemliydi. Onlar Türkiye'den gelen turist sayısının Bulgaristan'dan Türkiye'ye gidenlere oranla az olduğunu söylediler. Biz dedik ki, bunun çaresi var. Vize rejimini kolaylaştırmanız gerekir. Çoklu vize, vizelerden ücret tarifesinin düşürülmesi ve sınırda en azından kapıda vize uygulaması gerektiğini ifade ettik. İkinci husus da İstanbul'da bizim restore ederek, hizmete aldığımız Bulgar kilisesini örnek göstererek, Bulgaristan'daki önemli kültür varlığını bizim restore edebileceğimizi, bunun Bulgaristan'daki kültür turizmine büyük katkıları olabileceğini söyledik" dedi.

“Osmanlı eserlerinin restorasyonunu değerlendireceğiz”
Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, vize konusunda söz veremeyeceğini ifade ederek, Avrupa'ya giriş mevzuatına uymak zorunda kaldıklarını söyledi. Angelkova, "Türkiye'nin Osmanlı eserlerini restore etme teklifini değerlendireceğiz" dedi.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy, iki ülke arasında tüm ilişkilerin çok iyi geliştiğini belirterek, "Turizmde bu alanda çok büyük önem taşımakta. Zira baktığımızda Bulgaristan'dan yurtdışına en çok ziyaretlerde Türkiye ikinci sırada, aynı şekilde Bulgaristan'a gelen yabancı turistler arasında da Türkler ikinci sırada. Turizmin gelişmesi çok önemli. Bu amaçla ilk kez turizm komitesi kuruldu. İlk toplantıyı yaptık, turizm sayesinde iki ülke halkları bir birini daha iyi tanıyacaktır" dedi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!