STK

Tümü

Skal Antalya Çevre Komitesi’Nden yeni proje: Otel bahçelerinde Akdeniz Bahçesi oluşturulacak

Skal Antalya Çevre Komitesi’Nden yeni proje: Otel bahçelerinde Akdeniz Bahçesi oluşturulacak

Skal Antalya Kulübü aylık olağan toplantısı Crown Plaza Antalya’da gerçekleştirildi. 2022-2023 yılı yeni Yönetim Kurulu Başkanı Uğursal Uğur, yeni yönetim kurulu üyelerini tanıtarak bu sene yapacakları projelerden bahsetti.

SKAL Antalya Kulübü’nün yıllardır sürdürülebilir turizm konusunda Çevre Komitesi ile birlikte uluslararası alanda pek çok ödül alan birçok proje ürettiğini belirten Başkan Uğur, “Kırlangıç Projesi, Atık Sabun Projesi bu projelerden bazılarıdır. Şimdi de 2022 yılının yeni projesi olan Akdeniz Bahçeleri’nin lansmanını bugün gerçekleştiriyoruz. Son yıllarda İklim Değişikliği artık en önemli gündem haline geldi. Biz de turizmciler olarak iklim değişikliğine adaptasyon konusunda üzerimize düşeni yaparak harekete geçiyoruz. Otellerimizin bahçelerinde Akdeniz’e özgü türlerden oluşan peyzaj türleri seçerek hem otel içi ekosistemleri kuvvetlendireceğiz. Böylece sulama, gübreleme ve ilaç istemeyen bize özgü hikayeleri olan türler ile bölge turizmine marka değerlerine katkı sunacağız” dedi.

Uğursal Uğur ile birlikte Skal Antalya Çevre Komitesi adına proje ile ilgili detaylı bir sunum yapan Hüseyin Çağlar İnce sunumda bölgenin benzersiz doğal zenginliklerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Küresel iklim krizi ile su kaynaklarının korunması her zamankinden çok daha önemli bir hale geldi. Bununla birlikte her geçen gün ciddi anlamda bir biyolojik çeşitlilik kaybı yaşanmaktadır. Antalya konumu itibari hem biyolojik çeşitlilik açısından Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisidir. Antalya aynı zamanda iklim değişikliğinden de ciddi zararlar görmeye şimdiden başlamıştır.

“Akdeniz Bahçeleri” Projesi ile bölgenin kendi doğal bitki örtüsünden türlerin kullanılması hedeflenmektedir. Böylece ile hem peyzajda biyolojik çeşitlilik zenginleştirilecek hem de az su tüketen, hem de sulama, gübreleme ve ilaçlama gerektirmeyen bölgenin doğal türlerinin kullanılması planlanmaktadır.

Projeye dahil olan otel bahçelerinin bir köşesinde bir “Akdeniz Bahçesi” oluşturması planlanmaktadır. Akdeniz Bahçesi ile ilgili tüm bilgi ve dokümantasyon Otellerin ilgili birimlerine SKAL Çevre Komitesi tarafından aktarılacaktır. Akdeniz Bahçesini tamamlayan tesislere Proje ile ilgili belge verilecektir. Yılsonunda ise bahçe tasarımını estetik ve işlevsel olarak en iyi yapan tesisler ödüllendirilecektir.

Doğal Peyzaj;
Bölgenin kendi doğasında yer alan hali hazırdaki bitki çeşitliliği kullanılarak hazırlanan bir peyzaj çalışmasıdır. «İklim Değişikliğine Adaptasyonda Doğal Peyzaj Uygulaması» çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Doğal Peyzajın Avantajları
Doğal Peyzaj iklim değişikliğine uyum sürecinde su ve enerji sarfiyatını minimuma indirir. Çünkü doğal bitki örtüsü binlerce yıldır bu coğrafyaya uyum sağladığı için fazladan sulama, gübreleme ve ilaçlama ihtiyacı ortadan kalkar.

Doğal Peyzaj ile yaban hayat yönlendirmesi yapılarak ekolojik çeşitlilik zenginleştirilir. Antalya bitki, kelebek, kuş türleri açısından Avrupa’nın en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Mevcut peyzajda tercih edilen türler genellikle yabancı türler olduğu için bölgenin böcek türlerini cezbetmemektedir. Bu böceklerle beslenen kuşlar ve dolayısıyla diğer kelebek türleri de bu peyzajdan uzak durmaktadır. Ayrıca yabancı bitki türleri ile gelen ve bizim bölgemize ait olmayan böcekler, hastalıklar doğal bitki örtümüz için büyük bir zarar oluşturmaktadır.

Bununla birlikte yapılan ilaçlamalar kuş, kelebek türlerini şehirden uzak tutmaktadır.  Doğal peyzaj uygulandığı zaman ise hem kentte mevsim değişikliklerini hissedebileceğiniz bir doğa hem de rengarenk kelebeklerin uçtuğu, daha fazla kuş türünün bulunduğu bir peyzaja sahip olursunuz.

Alerjik bünyeler için yabancı bitkilerin etkisi yüksektir. Bu bölgenin insanı tıpkı diğer canlılar gibi binlerce yıldır bu coğrafyaya uyum sağlamıştır. Peyzajda kullanılan yabancı bitkilerin polenleri ile karşılaşıldığında alerji daha kolay tetiklenmektedir.

Antalya’da Doğal Peyzaj uygulaması pek çok şehre göre daha avantajlı ve kolaydır. Çünkü makide 80’nin üzerinde çalı türü vardır. Bu çalı türlerinin kendi arasındaki ve diğer canlılarla arasındaki ekolojik ilişkiler göz önüne alınarak seçim yapılırsa her mevsim çiçek açan, her mevsim aromatik kokuları olan bir bahçe elde edilebilir.

Sağlık Turizmi, aromatik bitkiler ve doğal peyzaj. Antalya’da hem tek yıllık bitkilerde hem de çalı gruplarında çok sayıda aromatik bitki vardır. Bu nedenle Antalya Antik dönemden beri şifahanelere sahiptir. Bölgenin doğal mekan ruhu ile bağdaştırarak aromatik bitkiler ve sağlık turizmi açısından ayrıca önem taşımaktadır.

Mitolojik Ağaçlar ve Doğal Peyzaj. Makide bulunan bazı ağaç türlerinin mitolojik efsaneleri vardır. Bu efsanelerin çoğu bu coğrafyada anlatılır.  2017 yılında ATSO’nun ödül verdiği Mitolojik Ağaçlar çalışması bu konuda altlık sağlayabilir.”

Peyzaj firmalarına çağrı
Peyzaj Sektörü ağırlıklı olarak yabancı bitkilerin getirilmesi ve üretilmesine dayalı olduğu için piyasada Doğal Peyzaj Bitkileri bulmak oldukça zor. Doğal Peyzaj bitkilerinin hem üretilmesi hem de müşterilerine önerilmesi konusunda tüm Peyzaj Firmalarına buradan çağrı yapıyoruz.”