SunExpress’ten 2020 yazında Antalya’ya rekor kapasite artışı: 5 milyon koltuk

SunExpress’ten 2020 yazında Antalya’ya rekor kapasite artışı: 5 milyon koltuk

Bu yıl 30. yılını kutlayan Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress’in yıl dönümü çerçevesinde, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof, SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, basın mensuplarıyla merkezi Antalya’daki Akra Hotel’de bir araya geldi.

Toplantıda, SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof, Antalya’nın ilk Uçak Bakım - Onarım Merkezi’ni hizmete açmak için çalışmalara başladıklarının müjdesini verirken, Antalya ve Türk turizmini geliştirmek için yapılan çalışmalar ve Antalya’dan sunulan yeni destinasyon ve seferler ile ilgili bilgileri de basın mensupları ile paylaştı.

Havacılık ve turizmde 30 yıllık başarı öyküsü
1989 yılında Almanya’dan Antalya’ya olan turizm akışını desteklemek ve ileri taşımak amacı ile Türk Hava Yolları ve Lufthansa işbirliği ile kurulan SunExpress, bir uçak ve 57 çalışan ile başladığı havacılık serüvenine bugün filosundaki 84 uçak ve 35 milletten 4,200’den fazla çalışanı ile devam ediyor. Operasyonlarına tek bir uçakla 2 Nisan 1990’da Frankfurt - Antalya uçuşu ile başlayan ve aynı yıl Almanya’dan Antalya’ya 100.000 yolcu taşıyan SunExpress, 2019 yılını merkezi Antalya’da işlettiği 25 uçak, 44 destinasyon ile Antalya arasında 4.5 milyon yolcu ile kapatmayı hedefliyor.

Dünyanın 5. En İyi Tatil Havayolu
2018 yılında 10 milyon yolcuyu hayallerinin tatiline ve sevdiklerine uçuran havayolu, Orta Avrupa’dan Türkiye’ye gerçekleştirdiği turistik uçuşların yanı sıra Türkiye’de iç hat uçuşlarıyla da etnik trafiğin bel kemiğini oluşturuyor. SunExpress, 2019 Skytrax’e göre Türkiye’nin En İyi, Dünyanın 5. En İyi Tatil Havayolu, Almanya’nın En Dakik Havayolu, 2019 SAFA verilerine göre Türkiye’nin En Emniyetli Havayolu, Türkiye’nin İkinci En Büyük Hizmet İhracatçısı gibi pek çok başarının da sahibi oldu.

Antalyanın ilk uçak bakım onarım merkezi”
Toplantıda SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof, Antalya Havalimanı’nda açılacak olan SunExpress Uçak Bakım-Onarım Merkezi ile ilgili olarak, “Antalya’nın en büyük ve en fazla istihdam sağlayan şirketlerinden biri olarak, Antalya ekonomisine ve turizmine daima destek vermeye devam ediyoruz. 2021 sonuna kadar hizmete açmayı öngördüğümüz bakım-onarım merkezimiz için ciddi miktarda yatırım yaptık. Antalya merkezli bir havayolu şirketi olarak, bu yatırımla bölge ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra istihdam yaratmayı da amaçlıyoruz” dedi. Bischof, projenin Antalya’da bir ilk olacağını ve merkezin ilk etapta SunExpress uçaklarına daha sonrasında ise diğer firmalara da hizmet vereceğini ekledi.

Antalyada rekor koltuk arzı ve yeni destinasyonlar
Antalya’yı hem iç hem dış hatlarda direkt tarifeli seferlerle en fazla noktaya bağlayan havayolunun SunExpress olduğunu belirten Bischof, “SunExpress, Türk turizm taşımacılığının belkemiği ve aynı zamanda da Antalya’nın ana taşıyıcısı konumundadır. Her yıl Antalya’ya olan kapasitemizi rekor seviyede artırıyoruz. 2019 yazında, Türk turizminin başkenti Antalya’ya 3.7 milyon koltuk kapasitesi sunmuştuk. Bu yıl, 2020 yazında ise iç ve dış hatlarda toplamda 5 milyon koltuk ile tarihimizin en yüksek arzını gerçekleştireceğiz” dedi. Bischof, Antalya’ya konumlandırılan uçak sayısının 2020 yaz sezonu başlangıcı itibariyle 25’ten 27’ye çıkaracaklarını sözlerine ekledi. 

“Antalya’yı bir uçak bakım merkezi haline getirmek istiyoruz”
Toplantıda konuşan SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan ise 2020 yılında da Antalya turizmini desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Çalışkan: “Bizim var olma nedenimiz olan Yaz-Kış Antalya’ya turist akışını sağlamak istiyoruz. 2016 yılına göre büyüyen bir yapı var. Krizde bile Antalya turizmini uçuşlarımızla desteklemeye devam ettik. SunExpress 100 uçak ve 2 milyar Euro gelir hedefine doğru ilerliyor. Antalya’da hayata geçireceğimiz 5 uçaklık uçak bakım hangarımız ile yılda 87 uçağın bakımını yapacağız. Antalya’yı bir uçak bakım merkezi haline getirmek istiyoruz” dedi. 

“SunExpress, Antalya turizmi için çok şey ifade ediyor”
Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun açıklamaları ise şöyle: “Dünyanın iki büyük havayolu şirketinin hayata geçirdiği SunExpress, Antalya turizmi için çok şey ifade ediyor. Antalya ve SunExpress siyam ikizleri gibi aynı anda büyüyorlar. İki markanın birbirlerinin büyümesinde önemli katkıları var. İç ve dış turizmde SunExpress’in çok önemli bir işlevi var. Antalya’nın pazarlarını çeşitlendirmesi lazım. Bu noktada SunExpress gibi bir markaya sahibiz. Doğu, Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarına odaklanmalıyız. Yeni uçaklar devreye girince SunExpress’in Çin ve Hindistan pazarlarının gelişimine de katkı sağlamasını istiyoruz. SunExpress büyümeye devam ettikçe Antalya turizmi de büyümeye devam etmesini temenni ediyoruz. Türkiye ve Antalya’ya katkı sağlayan SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Jens Bischof’un Antalya’ya katkı sağlamak için en az bizim kadar çalıştığını yakından gördüm. 2020 yılı 2019’dan daha iyi olacak. Antalya turizmi çift haneli büyümesine devam etmesini temenni ediyorum.

SunExpress, 2019/2020 kış tarifesi çerçevesinde ise Antalya’dan hem iç hatlarda hem de dış hatlarda frekans artışı sunuyor. SunExpress, iç hatlarda Antalya’dan İzmir’e uçuş sayısını günde 4 sefere, Adana’ya günde 2 sefere, Trabzon ve Samsun’a haftada 3 sefere çıkardı. Dış hatlarda ise Antalya’dan Düsseldorf, Köln, Berlin, Hamburg, Hannover, Frankfurt, Münih ve Stuttgart’a günlük uçuşlarını arttıran SunExpress, Avusturya’nın başkenti Viyana’ya artık haftada 6 sefer düzenliyor. Antalya’dan Basel ve Zürih’e cazip hafta sonu uçuşları sunan SunExpress, tüm kış sezonu boyunca dünyanın en popüler turizm merkezlerinden Paris’e de her Cumartesi sefer düzenliyor. Şubat ayından itibaren haftada 2 kez Kopenhag seferlerine başlayacak olan SunExpress, Billund’a da haftada 1 kez sefer sunacak.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof, SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, SunExpress’in 30. Yılı için pasta kesti. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!