STK

Tümü

Sururi Çorabatır: “Fiyat çeşitliliği bizim zenginliğimizdir”

Sururi Çorabatır: “Fiyat çeşitliliği bizim zenginliğimizdir”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin (POYD), Eylül ayı geleneksel öğle yemeğine katılan TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, yaptığı konuşmada turizm gündemine yönelik açıklamalarda bulundu.

“TGA’NIN ROLÜ BÜYÜK”
2020 ve 2021’in zorlu geçtiğini belirten Başkan Çorabatır, 2022 de ise Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların turizmcilerin planlarını bozduğunu söyledi. Pandemi döneminde atılan önemli adımların meyvelerini topladıklarını belirten Çorabatır, “TGA’nın ettiği adımlar sonucunda Antalya, önümüzdeki günlerde turist sayısında 10 milyonu yakalayacak. Ege Bölgesi ve İstanbul’da durumlar gayet iyi. Karadeniz Bölgesi, Kapadokya, Adana, Gaziantep, Mardin ve Diyarbakır’da da rakamlar bizim beklentilerimiz doğrultusunda ilerliyor. Rakip ülkeler tanıtımlara ara vermişken TGA, pandemi döneminde Türkiye turizmini gündemde tutmaya devam etti. Şu ana kadar hiç ziyaretçi almadığımız ülkeler bile bu yıl Türkiye’yi tercih etmeye başladı” dedi.

“HEDEFLERE RAHATLIKLA ULAŞACAĞIZ”

TGA’nın yaptığı tanıtım çalışmaları ile bu sene ciddi rakamlara ulaştıklarını belirten Başkan Çorabatır, “Bu sene için 42 milyon turist hedefimiz Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un da belirttiği gibi 47 milyon olarak güncellendi. Sezon uzadığı zaman bu rakama rahatlıkla ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Bizim için bu rakamlar sürpriz değildir. Bakanlığımız ve sektörün birlik ve beraberlik içinde çalışması başarıyı getirmiştir” şeklinde konuştu.

“FİYAT ÇEŞİTLİLİĞİ BİZİM ZENGİNLİĞİMİZDİR”
Son günlerde Türkiye’nin ucuza satıldığına yönelik görüş ve açıklamalar yapıldığını hatırlatan Başkan Çorabatır bu konu hakkında şu açıklamaları yaptı: “Bu görüşlere katılmıyorum. Türkiye’de bölgesel farklılıklar göstermekle birlikte her bütçeye uygun tatil alternatifleri bulunmaktadır. ‘Türkiye ucuz’ imajı bizim için haksızlıktır. Fiyat çeşitliliği bizim zenginliğimizdir. Türkiye olarak her bütçeye uygun otele sahibiz. Fiyatlar otelin sunduğu hizmete ve mevsime göre de değişkenlikler gösterebilir. Bu nedenle Almanya’daki bir marketin dergisinde yer alan fiyat bütün otellerimizin aynı şekilde satıldığını göstermez” dedi.

“KIŞ AYLARINDA TERCİH EDİLEN BİR DESTİNASYONUZ”

Deneyimli turizmci, gaz krizi nedeniyle Avrupalıların kış aylarında Türkiye’yi tercih edeceğine yönelik açıklamalara da değindi. Türkiye’nin yıllardır kış aylarında turizm yaptığını belirten Çorabatır, “Farklı ülkelerdeki olumsuzlukları Türk turizmi için fırsat olarak görmedik. Bu yüzden gaz krizi ve ekonomik nedenlerle Avrupa’dan Türkiye’ye turist gelecek söylemlerini çok doğru bulmuyorum. Zaten Türkiye, her bölgesi ile kış turizmi için çok iyi bir alternatiftir. Bu da bizim zenginliğimizdir” dedi.

“HİZMET-KALİTE FİYAT DENGEMİZİ BOZMAYALIM”
Çorabatır, otellerdeki maliyet artışına da değindi: “Pandemi ile birlikte bütün dünya ekonomilerinde maliyet artışı yaşanıyor. Türkiye’nin ve bütün sektörlerde olduğu gibi turizmin de bundan etkilenmemesi mümkün değil. Benim sizlerden ricam en büyük avantajımız olan hizmet-kalite fiyat dengemizi bozmayalım. Bu seneki doluluklardan da bunun ne kadar önemli olduğunu gördük. Ancak gördüğünüz gibi yurt dışındaki kontratlarımızda her pazarda satılabilir ve kazanabilir şekilde fiyatları düzenlememiz gerekmektedir.”   

Çorabatır, son olarak zorlu günlerde pes etmeyen ve özveri ile çalışmaya devam eden turizm çalışanlarına ve profesyonellerine teşekkür etti.