STK

Tümü

Sururi Çorabatır, “Turizm işletmelerimizi dijital dönüşüme hazırlamak zorundayız”

Sururi Çorabatır, “Turizm işletmelerimizi dijital dönüşüme hazırlamak zorundayız”

Google ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), turizm için güçlerini birleştirirken törende konuşan TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, “Turizm işletmelerini ve turizm çalışanlarını dijital dönüşüme hazırlamak zorundayız” dedi.

İki kurum arasındaki işbirliği protokolü Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu ve TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşen törenle imzalandı.

Başkan Çorabatır’ın konuşması şöyle: “Türkiye Otelciler Federasyonu, tüm şehirlerimizi kapsayan 15 bölge derneğimizin oluşturduğu bir üst yapı olarak, yaklaşık 2700 üyesi olan ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan belgeli tesislerin % 65’ini barındıran konaklama sektörünün en büyük temsilcisidir.

Hedefimiz pandemi sonrasında üye sayımızı 5000 üstüne çıkarmaktır. 2020 yılında ortaya çıkan pandemi nedeniyle bütün dünya eşi benzeri görülmemiş zorluklar ile karşı karşıya kaldı.
Dünya genelinde 100 milyondan fazla insan işsiz kalırken Covid-19’dan dolayı milyonlar hayatını kaybetti. Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri ise turizm sektörü oldu.

Dünya turizm örgütüne göre uluslararası seyahat hareketleri 2020 yılında 2019 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 80 azaldı. Ülkemizde bu oran bölgesel değişim göstermekle beraber yüzde 60- 70 civarında olmuştur. 2020 yılında Pandemiye rağmen 16 milyon ziyaretçi 12 milyar dolar gelir elde ettik.

Pandemi döneminde gerek tatil gerekse iş seyahat hareketlerinin ülke ekonomileri için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmasıyla pek çok ülke ve kuruluş turizm sektörünün hareketlenmesi için güncel Stratejiler, Teknolojik Çözümler ve Yeni düzen için bir çok  değişikliğe başvurmakla beraber pastadan pay almak için yarışmaya girdiler. Bu rekabet 2021 yılında bitmeyeceği gibi ilerleyen yıllara da taşınacak.

Salgın nedeniyle yaşanan sıkıntılara karşın, Türk turizmcileri olarak moralimizi bozmadan, azimle yolumuza devam ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Cari açığın kapanmasına ciddi katkı sağlayan en önemli sektörlerden birisi olan turizm, ülkemizde 60 sektörü desteklediği, istihdam yarattığı, Döviz girdisine katkısı ve ülkemizin stratejik sektörü olarak ihracatımızın %20 sini, milli gelirimizin %3,5‘uğunu karşıladığı sorumluluğu ile hareket ettik.

Salgın döneminde biz turizmciler olarak vaka sayılarının düşmesinin önemini,  aşılama sayısının öncelikle insan sağlığı sonrasında da normalleşme için ne kadar önemli olduğunu her zaman vurguladık. Ülkemizdeki aşı çalışmalarının hızlanması, bacasız sanayi olan turizmin yeniden atağa kalkmasında büyük rol oynayacaktır. Bu çerçevede tesislerimizde görevli tüm arkadaşlarımızın öncelikli olarak aşılandığını da bir kez daha anımsatmak isterim.

Personelimiz ve ziyaretçilerimizin sağlığını korumak için salgının başından bu yana Bakanlığımızla birlikte sayısız önlemler aldık. Tarihimizin en zor sınavıyla karşı karşıya kaldığımız bu süreçte sadece misafirlerimiz ve çalışanlarımızın sağlığı için geliştirdiğimiz güvenli turizm sertifikasıyla kalmadık, sektörümüzü değişen ihtiyaçlar doğrultusunda nasıl ileriye taşıyabileceğimizle ilgili birçok çalışma yaptık.

Konaklama sektörünün en önde gelen STK'larından Türkiye Otelciler Federasyonu olarak turizmi görkemli günlerine döndürmeye kararlıyız. Sayın Bakanımız Mehmet Ersoy, bu süreçte bizim en büyük destekçimiz oldu; küresel turizmin karşılaştığı en kötü kriz sırasında bizlere sunduğu rehberlik ve desteğine bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.

Virüsle mücadele sürerken, turizmde konaklama sektörünün toparlanması ve güvenli turizm için devletimiz ve özel sektör olarak çok başarılı bir takım oyunu sergiledik.  Kurumlar arasında koordinasyon başta olmak üzere salgın süresince dijitalleşme tüm sektörlerde öne çıkan bir konu haline geldi. Dijital platformlar, online içerik yönetimi ve veri analizi, turizm sektörünün yeniden eski canlılığına kavuşmasında olmazsa olmazlarımızdan.

Araştırmalara göre dijitalleşme yönünde yapılan yatırımlar, ziyaretçiler için bir destinasyonun çekiciliğini artırırken, yaratıcılık ve rekabeti de destekliyor. Pandemi ile dünyamız inkar edilemez bir hızla digitalleşmede sosyal medya geliştirmede ve GPS sistemlerinin gelişmesinde yapay zekaya yapılan yatırımlarda hızlı bir şekilde geliştirmekte.

Pandemi ile başlayan yeni yaşamda turizmin de kendini geleceğe hazırlaması kritik önem taşıyor. Öncelikle değişen dünyada geleceği yakalamak için şirketlerimiz ve çalışanlarımızı dijital dönüşüme hazırlamak zorundayız.

Tabii bunu yaparken alt yapımız olan kendi iş modellerimizi bozmak yerine mevcut iş modellerini geliştirerek dijital teknolojileri benimseme konusunda adımlar atmalıyız.
Bu dönüşüme hazırlıklıydık ancak Pandemiyi bahane olarak göstermeden kaldığımız yerden çok hızlı bir şekilde dijitalleşmeyi daha güçlü olabilmek, rekabet edebilmek eski ile yeniyi geçiş sürecini hemen başlayabilmemiz çok önemli.

Orta yaş grubu yöneticiler ve yatırımcılar geçiş döneminin ortasında kaldı. Bu kaynaşmayı yapabilmeliyiz. Gittikçe daha fazla insan online oluyor. İnsanlar artık uykularından fedakarlık ederek daha çok ekrana bakarak zaman harcıyor. Tanıtımlarımızı daha fazla dijital ortama taşımamız artık bir zaruriyet.

Bakanlığımız bu konuda Gotürkiye üzerinden oldukça başarılı işler yapıyor. Burada Sayın Bakanımızın TGA’yı kurmasıyla bu çalışmaların ne kadar önemli olduğunu gelecek yıllarda hep beraber göreceğiz. Tabii bizlerin de otellerimizi bu çalışmalara adapte etmemiz gerektiğine inanıyoruz.

Özellikle değişen trendleri göz önüne alarak, genç nesillere ucuz ve daha hızlı erişim sağlamaya yönelik çalışmalarımızın en önemli adımlarından biri olarak uzun süredir görüşmeler yaptığımız Google ile ortaklığımıza büyük önem atfediyoruz.

Bu anlaşmayla birlikte bugün dijital dünya devi Google ile Türk turizminin en büyük çatı örgütü TÜROFED, güçlerini turizminin geleceği için birleştiriyor. Ortaklığımızın misafirlerimiz için daha özgün deneyimler sunacağına, zaman tasarrufu sağlayacağına ve seyahat endüstrisi için standardı yükselten kolaylıklar sağlayacağına yürekten inanıyoruz.

Bu işbirliği ile işletmelerimiz hem pazarlamalarını, hem tanıtımlarını çok kolay ve verimli bir şekilde yapabilecek, verileri etkin kullanarak,  doğru ürün ve hizmetler yaratarak, performansı ve karlılığı en üst düzeye çıkararak, verimlilik yoluyla operasyon maliyetlerinizi azaltarak, doğru kanallar ile ilgili kitlelere ulaşarak müşterilerinizi başarılı bir şekilde kazanmak, elde tutmak ve hizmet vermek için dijital kanallar geliştirip hem konaklama işletmelerimizi,  hem de çalışanlarımızı çağın gerektirdiği dijital becerilerle donatarak, sonuçlarını izleyerek verimliliğini ölçebilecek, ona göre stratejik planlama yapabilecekler.

Bunun da Türk turizminde yeni bir sayfa açacağına inanıyoruz. Hiç kuşkusuz ki Google ile TÜROFED birlikteliği bizlere güç katacak, turizme yeni kolaylıklar getirecektir. Bu anlaşmada emeği geçen tüm Google Türkiye ekibine yürekten teşekkür ediyorum.

Tabii ki her zaman bizler ile iletişim kanallarını açık tutan günün 24 saati ulaşabildiğimiz, her konuyu değerlendirme fırsatı bulduğumuz ve bugün de bizleri yalnız bırakmayan Sayın Bakanımız Mehmet Ersoy’a da sektörüm adına teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki kazanan Türkiye turizmi olacaktır. İşbirliğimizin sürekli olmasını diler, emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ederim.”