Tax free sistemi elektronik olarak test edilmeye başlandı

Tax free sistemi elektronik olarak test edilmeye başlandı

Federal Gümrük Servisi,  1 Ekim’den itibariyle elektronik şekilde tax free sisteminin uygulanmasını test etmeye başladı.

Rus resmi haber ajansı RİA Novosti’nin verdiği habere göre, İnovasyon sayesinde vatandaş tax free sisteminin uygulanması için gümrük idaresine başvurduğunda işaret hem kâğıt faturanın üzerinde hem de elektronik şekilde olacaktır.Sanayi ve Ticaret Bakanı yardımcısı Viktor Yevtuhov, sistemin sadece başkentin Şeremetyevo, Domodedovo ve Vnukovo havaalanlarında test edileceğine açıklık getirdi. Perakendecilerin sistemi test etmeleri konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.Bunun için özel bir yazılım aracı gümrük servisinin bilgi sisteminde tax free faturasının varlığı hakkında bilgilerin olup olmadığını kontrol edecektir.Herhangi bir turist mağazada ürün satın alacak ve müşteriye barkodlu olarak tax free faturası verilecek. Faturayla ilgili bilgiler otomatik olarak gümrük makamlarının elektronik sistemine gönderiliyor. Daha sonra Rusya’dan ayrılan turistler gümrük kontrolü sırasında gümrük memuruna ürününü ve tax free faturasını verecekler. Bu işlem tamamlandıktan sonra elektronik olarak Avrasya Ekonomik Birliği bölgesinden ürünün ayrılmasının bir işareti olarak bir barkod taranacak ve bilgiler elektronik olarak bilgiler vergisiz operatöre ve Federal Vergi Servisi’ne gönderilecek.2019 yılında kayda geçen faturalarda ürünlerin değeri 1 milyar 800 milyon rubleyi aştı. En çok Çin’den gelen turistler geri ödeme sisteminden yararlandı (yaklaşık yüzde 70). Rusya bir sene içerisinde tax free sistemi üzerinden yabancı turistlere 1 milyar 300 milyon ruble geri ödedi.Bu sistem üzerinden en çok giysi, ayakkabı, deri, kozmetik, saat, mücevher ve cep telefonları satın alındı.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!