Thomas Cook’a kestikleri faturaları tahsil edemeyen oteller, vergi ödemeyecek

Thomas Cook’a kestikleri faturaları tahsil edemeyen oteller, vergi ödemeyecek

Thomas Cook’un iflası ile oteller büyük bir zarar ile karşı karşıya kalırken firmaya kestikleri faturaların vergisi için önemli bir açıklama geldi. GETOB, Thomas Cook’a kestikleri faturaları tahsil edemeyen otellerir, vergi ödemeyeceği konusunda üyelerini uyardı.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) iflas eden Thomas Cook ile çalışan otellere önemli bir uyarıda bulundu.

İşte o uyarı:

“Thomas Cook çalışıp faturalandırılmasına rağmen alacaklarını tahsil edemeyen üyelerimizin ve tüm konaklama tesisi işletmecilerimizin dikkatine.

Malumunuz üzere Thomass Cook misafirlerinin konaklamalarıyla ilgili olarak faturalarının kesilmesine rağmen iflasın açıklanması nedeniyle bedellerinin tahsil edilememesi sonucu ortaya çıkan mağduriyet, domino etkisiyle tedarikçi firmaları bile içine alacak ve ciddi boyutlara ulaşacaktır.

Bu yetmiyormuş gibi kesilmiş olan faturaların KDV ve Kurumlar Vergisi’nin ödemeyle durumuyla karşı karşıya kalınacağından tahsil edemediğimiz gelirin ayrıca vergilerinin ödenmesi gibi ikinci bir yükün konaklama tesislerinin omuzlarına binecektir.

GETOB Yönetim Kurulu Başkanı olan ve aynı zamanda TÜROFED Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, krizin patlak verdiği geceden itibaren sürdürdüğü özverili çalışmaların yanı sıra; son iki gündür Ankara'da bu konu hakkında çalışmalarına devam etmiş; gerek Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile yaptığı görüşmeler ve gerekse; Maliye Bakanlığı üst düzey bürokratlarıyla yaptığı görüşmeler neticesinde; Thomas Cook'a kesilen ancak bedeli tahsil edilemeyen faturalar nedeniyle ödememiz gereken vergilerin yatırılmaması yönünde olumlu sonuçlar alınmıştır.

Thomas Cook'a kesilen ancak bedeli tahsil edilemeyen faturalarla ilgili (Maliye Bakanlığınca) sirküler önümüzdeki günlerde yayınlanacağının müjdesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ancak; Konuyla ilgili olarak mutlaka ama mutlaka 30 Eylül 2019 Pazartesi günü mahkemeye başvuruyla kesilen faturaların (Thomas Cook’a kestiğiniz tahsil edilemeyen tüm faturaların) binde 5 ini yatırıp icra masasına kayda girilmesi gerekmektedir.

Bu durumda, Thomas Cook’a kesilen faturalar şüpheli alacaklar hanesine atılıp vergisi ödenmeyecektir. (Peşin vergiden KDV dahil tutarıyla indirim yapılabilecektir.)

Konuyla ilgili olarak Muhasebe Müdürünüz/ Mali Müşavirinizle görüşüp gereğini yapmak üzere Avukatınıza işleme başlamasını söyleyebilirsiniz. 30 Eylül 2019 Pazartesi günü bu işlemin mutlaka yapılması gerektiğini aksi halde kesilen faturalarla ilgili tahakkuk edecek vergilerin ödemek zorunda kalınacağını bir kez daha hatırlatır iyi çalışmalar dileriz.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!