Thomas Cook neden battı? Recep Yavuz 8 maddede açıkladı

Thomas Cook neden battı? Recep Yavuz 8 maddede açıkladı

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı ve NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, Thomas Cook’un neden iflas ettiğini sosyal medya hesabında maddeler halinde anlattı.

İşte deneyimli turizmci Recep Yavuz’un paylaşımı:

Dünya turizmi bu kadar gelişip seyahat eden sayısı 1,5 milyar kişiye yaklaşmışken dünyanın en eski tur operatörü neden battı?

Bence bu batış klasik bir iflastan öte Tur Operatörlerine çok ciddi olan bir uyarış oldu. Çünkü sadece ekonomik değil, turizmin yapısal değişikliğinin kaçınılmaz sonuydu bu iflas. Tur operatörlüğü yavaş yavaş değil süratle sona doğru gidiyor.

Ben 8 ana başlıkta topladım Thomas Cook çöküşünü, önem sırasına göre;

1. Dünyada Turizm gelişmekle birlikte yapısal değişikliğe uğradı. Artık sadece 7 kişiden biri seyahatini almak için seyahat bürosuna gidiyor. Her şey online. Kendinizden pay biçin... Thomas Cook’un 560 tane ofisi var, artık bu maliyetler taşınamıyor. Çöküşün ana nedeni online pazarın etkisi ve gücüydü.

2. Başbakanların bile başını yiyen Brexit İngilizlere pahalıya mal oldu. Belirsizlik ağır, yüklü, hantal yapılara büyük darbe vurdu.

3. Pound sürekli değer kaybedince tatil İngiliz turist için pahalı hale geldi. Biraz havalarda ısınınca evde kalmak daha cazip oldu.

4. Hayatta kalabilmek için sürdürülmesi gereken rekabet savaşlarında durum daha da vahim hal aldı.

5. Adı sürekli borç, satış ile geçen Thomas Cook piyasalarda güven kaybına uğradı. Tatilci rizikoya girmek istemedi.

6. Güven kaybı ekonomik alanda da partnerlerinin daha ağır koşullar öne sürmesine neden oldu. Bankalar, iş ortakları ve tedarikçiler istim üzerindeydiler.

7. Piyasadaki Rynair, Easy Jet ve Airbnb gibi online portfoyü kuvvetli rakipler karşısında Thomas Cook geriye düştü.

8. Firmanın Ceo’su Peter Fankhauser 8 milyon Sterlin ikram, mali işlerdeki Michael Dealy ve  Ail Scott’a 5 yılda 7 milyon sterlin ödeme yapılması ancak bugün eleştiri konusu oldu.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!