Thomas Cook’un iflası ve soru işaretleri

Thomas Cook’un iflası ve soru işaretleri

Thomas Cook’un iflası ve soru işaretleri

30 Kasım -1 Pazartesi

Yaklaşık 178 yıllık dev tur operatörü Thomas Cook’un iflası ile turizm gündemi ciddi bir değişim gösterdi. Onbinlerce çalışan, yüzbinlerce turist ve yüzlerce turizm işletmesini etkileyen bu iflas, turizm sektöründe taşları yerinden oynatacak.

Yaklaşık 178 yıllık dev tur operatörü Thomas Cook’un iflası ile turizm gündemi ciddi bir değişim gösterdi. Onbinlerce çalışan, yüzbinlerce turist ve yüzlerce turizm işletmesini etkileyen bu iflas, turizm sektöründe taşları yerinden oynatacak. Amiyane tabirle tarihi bir döneme tanıklık ediyoruz. “Thomas Cook iflas etti” diye yazmak çok kolay ancak 178 yıllık bir dünya markasının iflası turizm sektöründe büyük bir değişime neden olacaktır.

23 Eylül’de Thomas Cook’un iflası açıklandıktan sonraki ilk haberler İngilizlerin farklı ülkelerdeki vatandaşlarını ülkelerine geri getirmek için hayata geçirdikleri büyük operasyon oldu. Daha sonra ise maddi boyutu ön plana çıktı. Maddi boyutu da uzun bir süre konuşulacak çünkü Thomas Cook’un turizm sektörüne katkısı ve yarattığı ekonomiyi hepimiz çok iyi biliyoruz. Sadece Türkiye’deki turizm işletmelerimizin 350 milyon euro’ya varan alacağı söz konusu. İşletmelerimiz bu paranın peşine düşerken Thomas Cook’un turizm sahnesinden çekilmesi ile oluşan boşluk da büyük merak konusu oldu.

Thomas Cook’un işletmelere Haziran ayında ödeme yaptığı tahmin ediliyor. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında binlerce turist ağırlayan işletmeler maalesef bu dönemde verdikleri hizmetin karşılığını cebine koyamadı. Zorlu ve krizlerle dolu 2 yılın ardından bu sene para kazanmak zorunda olan tesisler büyük bir yara aldı. Bu yüksek sezon için parasını alamayan tesislerin kış rezervasyonları da iptal olunca maddi kayıp biraz daha büyüdü. Türkiye’de Thomas Cook’tan alacağı olan farklı kategorilerde çok sayıda otel mevcut. Yaşadıkları kayıplar karşısında güçlü işletmeler ayakta kalacaktır ancak özellikle Ege Bölgesi’nde bulunan 50-60 odalı küçük ve apart oteller bunu durumu nasıl kaldıracak büyük bir soru işareti doğuruyor. Türkiye’de Thomas Cook markaları ile işletilen 24 tane otel bulunuyor. O otellerin durumu da ayrı bir soru işareti. Binlerce insanı etkileyecek olan bu maddi kayıplar nasıl telafi edilecek?

Gelelim en önemli konuya. Thomas Cook’un iflası ile tur operatörü kavramı ciddi bir güven kaybı yaşayacak. Thomas Cook’un başına gelenlerin diğer tur operatörlerinin başına gelmeyeceğini kimse garanti edemez. Müşteriler, oteller ve acenteler; tur operatörlerine nasıl güvenecek? Bu açıdan bakınca aslında sorunun ne kadar büyük olduğunu görebiliyoruz. Bu durum bence turistleri yeni arayışlara itecek. Oteller de müşteriye direkt ulaşmanın yollarını arayacak. Online ve bireysel seyahat daha fazla ön plana çıkmaya başlayacak.

Tarihe tanıklık ediyoruz. Thomas Cook’un iflası yeni bir çağın başlangıcı olacak. Krizden çıkmadan kendini yeni bir krizin kucağında bulan turizmcilerimiz yine bir çıkış yolu bulacaktır.

Bağımsız Seyahat Acenteleri Örgütü (TSS Group) Başkanı Manuel Molina’nın bir sözü vardı: “Türkler kadar çabuk düşen, Türkler kadar çabuk ayağa kalkan bir millet görmedim.”

Profesyonel ve çalışkan turizmcilerimiz bu krizden de bir çıkış yolu bulacaktır. Yorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN