Dünya

Travelife, FTI Group’un 50 otelinin çevreye duyarlılığını sertifikalandıracak

Travelife, FTI Group’un 50 otelinin çevreye duyarlılığını sertifikalandıracak

FTI Group otellerinin yüksek sürdürülebilirlik taahhüdü tescilleniyor. İnsanlara ve çevreye kapsamlı bağlılığı temsil eden bu sertifika ile Travelife, mali yılın sonuna kadar grubun yaklaşık 50 otelini sertifikalandıracak.

Kanıtlanmış sürdürülebilirlik: FTI Group otelleri geniş ölçekte sürdürülebilirdir. Bu, hem kurumsal stratejiye hem de otelcilerin ve çalışanlarının bireysel taahhütlerine yansımaktadır. Çok sayıda uygulamalı girişim ve yaratıcı çaba, çevreye ve yerel topluluklara katkıda bulunmakta ve hem çalışma ortamını hem de misafir deneyimini zenginleştirmektedir. Konaklama için Travelife, FTI'ın kapsamlı sürdürülebilirlik inancını artık göz önünde bulunduruyor. 2022 sezonunun sonuna kadar Labranda Hotels & Resorts, Kairaba Hotels & Resorts, Design Plus Hotels, Lemon & Soul ve Meeting Point managed Hotels markalarının yaklaşık 50 temsilcisi, dünyaca ünlü ve iddialı sertifikasyon kuruluşundan sertifika almayı hedefliyor. FTI Group Oteller CEO'su Sabine Dorn Ağlagül, “Yapmadığınız sürece iyi bir şey yoktur” diyor. “Konaklama tesislerimizle sosyal açıdan sorumlu, ekolojik ve ekonomik açıdan sürdürülebilir bir şekilde hareket ediyor ve misafirlerimizin, çalışanlarımızın ve çevrenin yararı için en yüksek kalite standartlarını karşılıyoruz. Konaklama için Travelife sertifikası bunu ortaya koyuyor ve bizim için bir kilometre taşını işaret ediyor.”


ESG kodundan sebze tohumlarına kadar yaşayan sürdürülebilirlik

MP Hotels'in yeniden konumlandırılması çerçevesinde grup, sosyal değerleri destekleyen ve çevre dostu ilkeler belirleyen bir ESG (Environmental-Social-Governance / Çevre-Toplum-Yönetim) kodu benimsemiştir. Dorn Ağlagül şunları vurguluyor; “Tesislerimiz İspanya, Mısır, Türkiye, Yunanistan, İtalya, Malta, Hırvatistan ve Fas'ta yer almaktadır. Tüm bu farklı kültürlerde, istisnasız tüm çalışanlarımıza her açıdan güvenli bir işyeri garanti edebilmek için ortak standartlar oluşturmak çok daha önemli. Bu da her bir otelde, çalışanların tutkuyla desteklediği bireysel sürdürülebilirlik konseptlerinin temelini oluşturuyor. Sonuçta, sadece plastik atıkların azaltılması, daha az gıda atığı, daha düşük su ve enerji tüketimi veya temiz kıyılar gibi büyük konaklama sorunlarıyla uğraşmıyoruz. Sürdürülebilirliğin iliklerimize kadar işlediğini gösteren genellikle küçük projeler oluyor: Mısır'daki Makadi Körfezi'ndeki otel yönetimi, çölde bir sebze bahçesinde restoranı için kendi sebzelerini yetiştiriyor. Hırvatistan'da “Ağaç dik” misyonu ve Türkiye'de Marmaris'te yenileme çalışmaları sırasında dalgaların karaya attığı odunları geri dönüştüren ve yeni oda tasarımının bir parçası haline getiren bir ekip var ve bunlar, örneklerden sadece birkaçı. Misafirlerimiz de bu bağlılığı takdir ediyor. Bu nedenle tüm çabalarımızın Travelife ile uluslararası alanda da takdir görmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz."

Travelife ile otel ve konaklama iş birliği Nisan 2022'de başladı

Konaklama sektöründe etkin ve verimli sürdürülebilirlik ilkeleri için dünyanın önde gelen girişimlerinden biri olan Travelife tarafından verilen sertifika, turizm ve konaklama sektöründe çevre ve sosyal sorumluluk açısından özellikle yüksek standartları temsil etmektedir. Sertifikasyon için kuruluşun bağımsız denetçileri ilgili konaklama tesislerini 163 kriterden oluşan taleplere ait bir katalog ile kontrol etmektedir. Denetim, konaklama tesislerinin çevresel etkilerini nasıl en aza indirdiklerini, hayvan sağlığı kurallarına uyumu ve çalışanlara adil muameleyi değerlendirmeyi içeriyor. " tesislerimizden birini tercih eden konuklarımıza gelecekte de bu konuda sertifika ile güvence verilmiş olacaktır: Bu otel doğal kaynakları dikkatli bir şekilde kullanıyor, düşük emisyon bütçesi için sorumluluk taşıyor ve yerel halkla yakın işbirliği yapıyor" dedi.


MP Hotels ve Travelife ile arasındaki işbirliği Nisan 2022'de kararlaştırıldı ve başarılı bir belgelendirme için tüm ön hazırlık yapıldı. O tarihten bu yana, konaklama tesisleri kapsamlı dokümantasyon ve optimizasyon süreçlerinin yanı sıra bireysel denetimlerden geçmiştir. Ayrıca, sürdürülebilirlik kriterlerini daha da derinleştirmek ve sürekli geliştirmek için çalıştaylar, eğitimler ve en iyi yöntem örnekleri aracılığıyla çalışanlara değerli bilgiler verilmektedir.


"Denetimler Eylül ayı içerisinde tüm tesislerimizde tamamlanmış olacak. Birkaç hafta sonra da „Travelife Sertifikalı“ statüsünü almayı bekliyoruz. Bir kez sertifika aldıktan sonra, sertifikayı yenilemek için inceleme süreci her iki yılda bir tekrarlanacak," diye devam ediyor otel CEO‘su. Sertifikalı otellerin gelecekte Travelife amblemini tesislerinde taşımalarına izin verilecek ve ilgili bildirimler rezervasyon sistemlerinin yanı sıra www.mphotels.com adresinde de yer alacak. 

FTI GROUP'un sürdürülebilirlik stratejisini kalıcı hale getirme

Travelife  ile otel ve konaklama sertifikasyonuna doğru atılan adım, FTI Group'un yeni sürdürülebilirlik stratejisi ile eş zamanlı gitmektedir. Bu strateji ile şirket sosyal sorumluluğunu yerine getirmekte ve Avrupa Birliği'nin iklim ve çevre hedeflerinin yanı sıra Birleşmiş Milletlerin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini de dikkate almaktadır. Bireysel seviyeler, tur operatörlüğünden şirketin kendi otellerine ve Incoming acentelere kadar grubun tüm şirket alanlarını kapsamakta ve hem ilgili teklifleri ve hizmetleri hem de FTI Group çalışanlarının kişisel çalışma ortamını ve müşteri iletişimini içermektedir.