Turist rehberleri üvey evlat mı?

Turist rehberleri üvey evlat mı?

ADRO eski başkanı ve Şanlıurfa 27. Dönem Milletvekili aday adayı İsa Akdağ; “Profesyonel turist rehberleri bu ülkenin üvey evlatları değil, onlar bu ülkenin aynasıdır” dedi.

Yeşil pasaport hakkında açıklamalarda bulunan Akdağ; “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Yargı Reformu Stratejisi Programı'nda avukatlara yeşil pasaport imkânının tanınacağını açıklamasının ardından, dün de Resmi Gazete’de yayımlanan ‘İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine dair karar verilmesi kararından sonra, Sayın Cumhurbaşkanımızdan aynı hakların profesyonel turist rehberlerine de verilmesini rica ediyoruz” dedi.

İsa Akdağ’ın açıklamaları şöyle: “Profesyonel turist rehberleri, ülkemizin aynasıdır. Yurtdışından gelen misafirlerle ilk temas eden kişi rehberdir. Aynı zamanda turist ülkesine döndükten sonra hatırladığı kişi yine rehberdir. Ülkemizin tarih, kültür, coğrafya, gelenek ve göreneklerini aktaran ve ülke imajını en güzel şekilde misafirlere yansıtan rehberlerdir. Bu ülkede ne kadar adalete ihtiyacı varsa, ne kadar ekonomiye ihtiyacı varsa aynı oranda hatta daha fazlasına tanıtıma da ihtiyacı vardır, Bir ülkeyi tarih, kültür, coğrafya, gelenek, görenek, adalet ve ekonomisini ne kadar iyi ve eğitimli insanla tanıtırsanız o ülkeye karşı oluşmuş olan hem ön yargıları yıkarsınız hem de o ülkeye olan güven bakış açısını da o kadar değiştirmiş olursunuz.

Nasıl turizm, 52 sektörü besliyorsa, işte rehberler de bu 52 sektörün tanıtımını sahip oldukları bilgi, birikim ve kullandıkları profesyonel yabancı dilleri ile sunumunu yapan turizmin azgeçilmez ana halkasını oluşturuyorlar. Ülke tanıtımı soyut bir hizmet olduğu için ne kadar kaliteli hizmet üretmiş olursanız olun, eğer sunumunu iyi yapamazsanız, hizmetinizin kalitesini gösteremezsiniz.

Türkiye’de yaklaşık olarak 15 bin kokartlı profesyonel turist rehberi bulunuyor. Büyük çoğunluğu üniversite mezunu olan, en az bir, çoğunlukla birkaç yabancı dili çok iyi düzeyde konuşan rehberlerin, ülkemizi turistlere en iyi biçimde tanıtmak ve ülkeden memnun ayrılmalarını sağlamak konusunda büyük misyon ve görev üstlenmişlerdir. Biz de turist rehberleri olarak, bir an önce sesimizin duyulmasını, aynı hak ve imkanları bu ülkenin turizm elçilerine verilmesini ümit ediyoruz.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!