TURİST REHBERLİĞİ ÖĞRENCİLERİ DİL BİLMİYOR

TURİST REHBERLİĞİ ÖĞRENCİLERİ DİL BİLMİYOR

Turist rehberliği okuyan üniversiteliler sınavda döküldü. İngilizce'yi sadece 86 kişi geçerken, İtalyanca'da ise sıfır çektiler.

 Üniversitelerin turist rehberliği bölümünde okuyan öğrencilerin girdiği rehberlik sınavı, dil eğitimi düzeyini de gözler önüne serdi. 496 kişinin girdiği sınavda sadece 146 kişi başarılı oldu.HaberTürk'te yer alan habere göre; sınavı değerlendiren Turist Rehberleri Birliği Başkanı Ahmet Zeki Apalı, “Üniversitelerde dil eğitimi yok denecek kadar az. Öğrenciler dil eğitimi alamadan mezun oluyor” dedi. “Yetersiz dil eğitimiyle rehber yetiştirilmeye çalışılıyor” diyen Apalı, şöyle devam etti: “En az bir dilin bilinmesi gerekiyor. Çocuklara o imkanlar sağlanmıyor. Öğrenciye, mesleğe uygun dersten ziyade farklı fakültelerden gelen akademisyenlere uygun dersler konularak öğrencilerin zamanı çalınıyor. Ailelerin parası israf ediliyor. Rehberlik sıradan bir meslek değildir. Rehber olacak arkadaşları çok iyi eğitmemiz, çok iyi donatmamız lazım...”İNGİLİZCE’DEN 86 KİŞİ GEÇEBİLDİApalı, sınav sonuçlarıyla ilgili şu bilgileri verdi:- Almanca sınavında 3 kişiden 2’si başarılı.- Arapça’da 10 kişinin tamamı başarılı oldu.- Fransızca’da 6 kişiden 3’ü başarılı.- İngilizce’de 316 kişiden sadece 86’sı başarılı.- İtalyanca’da 2 kişiden hiç biri başarılı olamadı.- Rusça’da 13 kişiden 3’ü başarılı.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!