Dünya

Turistler artık Covid-19 için endişeli değil

Turistler artık Covid-19 için endişeli değil

GlobalData, turistlerin yarısından fazlasının COVID-19'un yayılmasıyla ilgilenmediği için seyahate olan güvenin arttığını tespit etti.

İki yıldan uzun bir süre sonra, seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi ve aşılama oranlarının artması nedeniyle uluslararası seyahat yeniden başladıkça yaygın COVID-19 endişesi azalıyor gibi görünüyor. Analitik şirketi GlobalData tarafından yürütülen canlı bir ankete göre, ankete katılanların %57'si COVID-19'un yayılması konusunda "endişelenmiyor" veya "çok endişelenmiyor" bu da turistlerin COVID ile yaşamaya daha hazırlıklı olduğunu gösteriyor.

GlobalData Seyahat ve Turizm Analisti Hannah Free şunları söylüyor: “Birçok ülkede turizmin görünümü son iki yılda hiç olmadığı kadar parlak. Bununla birlikte, COVID-19'un türbülansı ve belirsizliği, iyileşmeyi daha da karmaşık hale getirmesi muhtemel çeşitli zorluklar yarattı. Artan talep, kitlesel işten çıkarmalar ve rekabet ile birleştiğinde, İngiltere, Hollanda ve İspanya gibi çeşitli turizm ekonomilerinde yaygın işgücü sıkıntısına neden oldu.”

Free şunları da ekliyor: “Küresel seyahat ve turizm endüstrisinin pandemi sonrası toparlanması, uluslararası seyahatin yeniden canlanması için bastırılmış talep ile ivme kazanıyor. GlobalData'nın en son tahminlerine göre, küresel ölçekte, uluslararası kalkışlar 2022'de COVID öncesi seviyelerin %68'ine ulaşacak. 2025'te %101'de tamamen iyileşmeden önce bunun 2023'te %82'ye ve 2024'te %97'ye yükselmesi bekleniyor.”