Genel

Turizm Bakanı Ersoy’a Bodrum’da otel yapacağı arazi ile ilgili mahkemeden kötü haber

Turizm Bakanı Ersoy’a Bodrum’da otel yapacağı arazi ile ilgili mahkemeden kötü haber

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu Etstur’un Bodrum'da 5 yıldızlı otel yapmayı planladığı arazi ile ilgili 1/25.000 ölçekli plan mahkeme tarafından iptal edildi.

Bodrum Denizciler Derneği tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Bodrum Denizciler Derneği olarak on beş senedir korunması için çaba sarf ettiğimiz ve bugüne dek korumayı başardığımız Adalıyalı koyu için, ihbarımız üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığını da dahil ettiğimiz şehir planlarının yanlış olduğu ve iptal edilmesine ilişkin dava başarımızla sonuçlandı.

On beş senedir süren bu koruma çabasında, her türlü zorlukla mücadele vermemiz gerekti. Onlarca bilirkişi heyeti bölgeye gidip lehimize raporlar vermiş olmasına rağmen karşı tarafın baskılarıyla, erteletme kabiliyetleriyle mücadele verdik ve yılmadık.

ETS Tur’un kendi isteğiyle kendi belirlediği heyetle yaptırdığı ÇED Raporu talebinin sonucu bile Adalıyalı’nın korunması yönünde gelmişti. Geçtiğimiz ay sayısını hatırlayamadığımız bir bilirkişi heyeti daha bölgeyi ziyarete gitti ve rapor diğerleri gibi oldu. Danıştay tarafından incelenen davamızın sonucunun bekletilmesi kararıyla aylardır bekliyorduk.

Adaletin ve gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır ve bizler hep buna sarıldık bu inançla çalışmalarımızı sürdürdük. Danıştay kendi beklettiği davada 25.000 ölçekli planın bazı maddeleriyle ilgili yürütmeyi durdurma kararını zaten almıştı. Bu Danıştay kararı sadece Adalıyalı’da değil yakın ve benzer özelliklerdeki tüm çevreler için emsal oluşturacak bir karar niteliğindeydi ve büyük bir zaferdi. Bu kararı Adalıyalı davasının müdahil olduğu diğer tüm davalara göndermiştik ve bilirkişilere yol göstermişti.

Kamuoyunun ve değerli basınımızın Adalıyalı davası olarak takip ettiği konu ne yazık ki bir davadan ibaret değildir. Kafaların karışmasına sebep olan bölgeyi korumak için birden fazla başlıkta ve birden fazla kuruma açtığımız davaların birbirini takip etmesi ve dönem dönem birleşmesindendir.

Son kazandığımız zafer, kazandıklarımızın en büyüğüdür.

İtirazlarımız ve raporlar sonucunda mahkeme 1/25000 çevre düzenleme planının iptaline karar vermiştir. Bu da ETS Tur’un on beş senedir bölgede inşaat yapabilmek için harcadığı tüm emeği ve savunmalarını çöpe atar nitelikte olmuştur.

ETS Tur’un bu karar neticesinde otel projesinden vazgeçeceğine inanmıyor bölge için savaşmaya devam edeceklerini biliyoruz. Ancak son on beş yılda hiçbir ticari beklentimiz olmaksızın sadece geleceğimize temiz ve yaşanabilir denizler bırakabilmek adına verdiğimiz bu koruma davasından, kazanmanın rehavetiyle vazgeçmeyecek ,konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

On beş senedir süren bu davanın başlamasında ve günümüze gelmesinde emeği tartışmasız olan Bodrum Denizciler Derneği eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Demiröz’e ve ekibine, Eski Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Nalbantoğlu’na ve ekibine, Turmepa eski başkanı Yaman Olgaç’a karşınızda teşekkürlerimizi iletmeyi borç biliriz.

Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Erdoğan ve ekibi olarak seçim günümüzden bu yana ‘Denizde Birlik’ sloganıyla hareket ettik, ayrıştırıcı değil birleştirici olursak başarılara imza atacağımıza inandık. Ve gerçekleştirdiğimiz her etkinlik yada harekette diğer tüm sivil toplum kuruluşlarına açık davet mektupları yazdık. Siyasi değil çevreci ve denizcinin geleceğini koruma altına alacak projelerde yer aldık.

Eskiden devraldığımız Adalıyalı davasının başarısı dönemimiz sırasında kazanılmıştır. Ve bu elbette bir tesadüf değildir. Bu başarı baskılara karşı yılmadan gecesini gündüzüne katan, bireysel anlamda karşılaşacağı zorluklardan korkmadan mavi yolculuk turizminin sağlıklı şekilde devam edebilmesi için çalışan ekibimiz ve emeklerini ödeyemeyeceğimiz çok değerli avukatımız Betül Sümer Cinmen sayesinde mümkün olmuştur. Huzurlarınızda bir kez daha kendilerine teşekkür etmek isteriz.