Dünya

Turizm Bakanı Kikilias “Yunanistan, 2023 sezonunu Mart ayında açacak”

Turizm Bakanı Kikilias “Yunanistan, 2023 sezonunu Mart ayında açacak”

Yunanistan Turizm Bakanı Vasilis Kikilias, önümüzdeki yıl turizm sektörünün Mart ayından Kasım ayına kadar süreceğini duyurdu.

Yunanistan Turizm Bakanı Vasilis Kikilias fvw|TravelTalk ile yaptığı röportajda gelecek yılın turizm sezonu için iyimser olduğunu belirtti. 2022’yi bir turizm rekor yılı olarak gördüğünü dile getiren Kikilias, “Yunanistan pandemideki diğer destinasyonlardan daha iyisini yaptı. Çok profesyonel bir otelcilik sektörümüz var ve bu sayede gelen talepler o kadar güçlü ki Yunan ekonomisinin en önemli sektörü olan turizm bir kez daha gayri safi yurtiçi hasılaya büyük katkı sağlıyor” dedi.

2022 yılının ilk yarısında Almanya’dan elde edilen turizm geliri 2019’un aynı dönemine göre %19.2 artış gösterdiğini ve Avrupa’daki kriz nedeniyle de özellikle yaşlı Alman ziyaretçileri hedeflediklerini belirten Kikilias, sezon Kasım ayına kadar Girit, Rodos ve Kos'ta devam edeceğini açıkladı. Aynı zamanda 2023 sezonunun Mart ayında başlayıp Kasım’a kadar devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bakan Kikilias, Yunanistan’ın turistler kadar yabancı yatırımcılar tarafından da yoğun ilgi gördüğünü, “Mandarin Oriental'den Marriott'a kadar tanınmış uluslararası otel markaları yeni mülkleriyle geliyor ve Atina'nın güneydoğusundaki sahildeki eski havalimanının bulunduğu yerde büyük bir eğlence ve dinlenme alanı inşası gibi büyük yeni projeler var” sözleriyle ifade etti.