TURİZM BAKANI, MEDYAYI ELEŞTİRDİ

TURİZM BAKANI, MEDYAYI ELEŞTİRDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, bir televizyon programında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Farklı ülkelerdeki terör saldırıları üzerine sorulan bir soruya yanıt veren Bakan Avcı, “İngiltere’de, İspanya’da, dünyanın her yerinde, Rusya’sında da, Amerika’sında da terör zaman zaman o çirkin ve vahşi yüzünü gösteriyor. Ama ben kendimi de bir anlamda medyanın bir mensubu olarak sayarım, o bakımdan bir özeleştiri olarak söylüyorum. Fakat biz Türkiye’de medya olarak bu terör olaylarının haberleştirilmesi ve yorumlanması konusunda maalesef yeterince özenli davranmıyoruz ve kendimize çok haksızlık edecek şekilde bu konuları konuşuyor, tartışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avcı, konuşmasında iki örnek vererek şöyle devam etti: “Son zamanlarda terör demesek bile şiddet olayları Paris’te de ortalığı kasıp kavurdu geçen ay içerisinde, Paris’i yaktılar, yıktılar, Şanzelize dahil pek çok merkezde şiddet olayları, polisle çatışmalar ortaya çıktı, ama bizim televizyonlarımız da dahil hiçbir yerde, Fransız mecralarında da bunlar bizdeki en küçük bir olayın abartıldığı kadar verilmedi. Amerika’da İkiz Kulelere yapılan saldırılarla ilgili hiçbir cenaze görüntüsü görmedik. Çünkü terörün asıl amacı zaten yaptığı bu eylemleri olabildiğince büyüten bir medya ilgisine mazhar olmaya çalışırlar. Teröristin en büyük gıdası, ne kadar çok medyada yaptığı iş yer alırsa, ne kadar çok gündeme gelirse kendini hedefine o kadar ulaşmış addeder. Onun için teröriste bu zevki de, bu tatmin duygusunu da veya onları besleyen örgütlere, onları besleyen istihbarat servislerine bunu tattırmamak lazım. Hepsini örtelim, üzerini kapatalım, hiç bu konuları konuşmayalım anlamında söylemiyorum, ama terör eylemlerini ülkenin çıkarlarına zarar verecek şekilde abartılı yorumlarla ve görüntülerle vermek yanlıştır.

“Bizim uzun bir süredir özellikle kıyı turizmimizde Antalya’da ve diğer kıyı turizm merkezlerimizde, ama Antalya başta olduğu için onu özellikle zikrediyorum, çok fazla belli ülkelere bağımlı bir yapı gelişti” diyen Avcı, şunları kaydetti: “Tabi netice itibarıyla tur operatörleri de bu konuda artık bir rutine kavuşmuştu işler, o rutinin kolaylığıyla da farklı pazarlara açılma ihtiyacını pek fazla duymuyorlardı. Ama şimdi öyle değil, şimdi biliyoruz ki artık ister istemez bu dersimizi almış görünüyoruz, kaynaklarımızı, hedef kitlelerimizi, hedef ülkelerimizi çeşitlendirmemiz gerekiyor. Ne kadar? Çeşitlendirebildiğimiz kadar çeşitlendirmemiz gerekiyor. Yani sadece kaynak ülkeler, hedef kitleler açısından değil, yani Çin’i, Japonya’sı, Arjantin’i, bir de ürün bakımından gelecek turistlere sunacağımız ürünler. Şimdi biz sadece, sadece değil ama büyük ölçüde deniz, kum, güneş turizmi üzerinden işleri götürmeye çalışıyorduk, tamam, bunlar büyük zenginliklerimiz ama, bunun dışında başka zenginliklerimiz, başka birikimlerimiz de var ve pek çok başka pazar da, pek çok başka hedef kitle de özellikle onlar için gelir. İşte Japonlar kültür turizmine daha yatkındırlar mesela, yani Çinliler gastronomiye, yani yeme-içme kültürüne daha, Hintliler başka vesaire. Yani hangi pazardan ne tür ilgilere yönelik turist gelir, onu bilerek planlamalarımızı ve tanıtım faaliyetlerimizi yapmamız gerekir. Onun için hem kaynaklarımızı, hem de ürünlerimizi çeşitlendirmemiz gerektiğini artık çok daha iyi biliyoruz ve onun çalışmalarını da yoğun bir biçimde sürdürüyoruz.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!