TURİZM BAKANI NABİ AVCI: "HEDEFİMİZ 3 MİLYAR DOLAR"

TURİZM BAKANI NABİ AVCI:

Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarı'nın açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Sağlık turizminde Türkiye'nin hedefi dünyanın en iyisi olmak" dedi.

 
Türkiye'de gelişen sağlık sektörünün nabzını tutmak için, sektörün liderlerini, karar alıcılarını, uzmanlarını ve özel sektör temsilcilerini Ankara'da bir araya getiren "Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarı (Health Sumex)" Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın katıldığı açılış töreniyle bugün başladı. 3 gün sürecek olan fuar ve zirevinin açılış töreninde konuşan Avcı, Termal turizmde öncelikli olarak Avrupa'nın ardından ise dünyanın en önemli destinasyonlarından birisi olmayı hedeflediklerini söyledi. Ülkelerarası hasta hareketliliğinden alınan payın arttırılmasını amaçladıklarını belirten Avcı, Türkiye'nin termal turizmde 5 yılda iki kat büyüdüğüne dikkat çekerek sağlık turizminde fiziki, teknik altyapı ile yatırım ve planlamaya önem verdiklerini ifade etti.

"TÜRKİYE TERMAL TURİZMDE 5 YILDA İKİ KAT BÜYÜDÜ"

"Ülkemiz bir turizm destinasyonu olarak farklı tarihi, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle kültür, inanç, gastronomi gibi pek çok turizm destinasyonuyla birlikte sağlık turizmi bakamından da büyük bir turizm potansiyeli taşıyor.'' diyen Nabi Avcı, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi: "Ülkemizin sahip olduğu jeotermal potansiyele bağlı olarak en önemli turizm türlerinden biri olan sağlık ve termal turizm konusunda öncelikli olarak ülke genelindeki potansiyel alanlar belirlenmiş ve bu potansiyel alanlar da bölgeler esasına göre analiz edildikten sonra, genel planlama yaklaşımı içerisinde 1/25.000'lik çevre düzeni kararları verilmiş ve yatırım alanları belirlenmiştir.""TERMAL TESİS SAYISI 7 YILDA 78'DEN 148'E YÜKSELDİ"

"Termal Turizm Master Planı'nın kısa dönem hedefi olarak 50 bin yatak kapasitesi belirlenmiş olup, Termal Turizm Master Planı'nın 2007-2013 yıllarını kapsayan kısa dönem hedeflerini gerçekleştirme durumu ele alındığında, 2006 yılında 78 olan termal konaklama tesis sayısı 2013 yılı itibariyle 148'e ulaştığı görülüyor.

Bununla birlikte 2006 yılında 17 bin 767 olan yatak kapasitesi de 2013 yılında 42 bin 357'ye, 2014 yılında ise 55 bin 140'a yükseldiği görülmektedir. Bir başka deyişle, yatak kapasitesinde beş yıllık süre içerisinde yaklaşık iki kat artış sağlanmıştır."

"SAĞLIK TURİZMİNDE ALDIĞIMIZ PAYI YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ"

"Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Eylem Planı ve 2007-2013 Ana Planı kapsamında Bakanlığımızca hazırlanan Termal Turizm Master Planı'nın birinci etabı çerçevesinde 4 bölge oluşturulmuş ve bu bölgelerdeki deneyimlerle çalışma ikinci etabıyla turizm merkezi ilan edilerek bu alanların 1/25.000'lik çevre düzeni planlarını yapmak suretiyle bütün ülke pazarında termal turizm potansiyeli değerlendirilmiştir. 

Bugüne kadar Turizm Teşvik Kanunu uyarınca 73 adet termal turizm merkezi ve 3 adet Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi bakanlığımızca ilan edilmiştir.

Tedavi amaçlı turizm kapsamında ülkemizde yüksek kalitede sağlık hizmeti veren ve teknolojik altyapıya sahip sağlık kurumlarının artması nedeniyle ülkeler arası hasta hareketliliğinden alınan payın daha da yükseltilmesi hedeflerimiz arasındadır."

"ULUSLARARASI AKREDİTE OLMUŞ 48 HASTANEMİZ VAR"

"Uluslararası akredite olmuş sağlık kuruluşları ve hastane sayısı 48'dir. Bu sayının ülkemizdeki sağlık sektörünün gelişmişliğine parelel olarak artırılması gerekiyor.

Bu konuda gerek ilgili kamu kuruluşları, gerekse sektör ile işbirliği içerisine girdik. Ayrıca sağlık ve termal turizmi geliştirme çalışmaları devlet politikası olarak belirlenmiş olup, 10'uncu Kalkınma Planı Öncelikli Dönüşüm Programı içerisinde yer almaktadır. Söz konusu reform alanıyla ilgili ülkemizin 2014-2018 10'uncu Kalkınma Planı denilen eylem planlarında sağlık turizminin geliştirilmesi programında. Bakanlığımız sağlık turizmi alanında fiziki ve teknik altyapının iyileştirilmesi ile sağlık turizmi kapsamında yatırım ve planlama konusunda destek sağlanması hususlarına önem vermektedir." "HEDEFİMİZ DÜNYANIN EN İYİSİ OLMAK"

"Sonuç olarak, başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere ilgili tüm kurumlar ile işbirliği halinde bütün bu çalışmalar tamamlandığında termal turizm merkezlerindeki onaylı imar planlarıyla yatak kapasitesinin 2014-2018 10'uncu Kalkınma Planı döneminde 100 bine ulaşması, 1,5 milyon ziyaretçi ve 3 milyar dolar gelir elde edilmesi hedefleniyor. 

Ayrıca önümüzdeki orta ve uzun vadede, termal turizmde ülkemizin öncelikli olarak Avrupa'nın, sonrasında da dünyanın en önemli destinasyonlarından birisi olması hedefleniyor. 

Dünya sağlık turizmi açısından çok önemli bir bölgede yer alan ülkemizin, bölge ülkeleriyle gerçekleştirilecek ortak projelerle, bilgi ve uzmanlık paylaşımı yoluyla hak ettiği turizm potansiyeline ulaşacağına inanıyorum."  

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!