Genel

Turizm bölgelerine 14 gün tam kapanma uygulanmalı!

Turizm bölgelerine 14 gün tam kapanma uygulanmalı!

Rusya’nın artan koronavirüs vakalarını öne sürerek 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar Türkiye’ye uçuşları kısıtlama kararını değerlendiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Turizmden gelecek her kuruşa ihtiyacımız var. Turizm sektörüne sahip çıkan yok” dedi.  

İktidarın dış politikadaki tutarsız politikalarının, özellikle Ukrayna-Rusya arasındaki krizdeki ikircikli tutumunun ülke turizmini zora soktuğuna dikkat çeken Budak şunları söyledi: “Rusya 1 Haziran’a kadar Türkiye ile olan uçuşlarını sadece İstanbul ve Moskova arasında olacak şekilde haftada iki uçuşla sınırlandırıyor, tur operatörlerine Türkiye’ye tur satışlarını 1 Haziran’a kadar askıya almaları telkin ediliyor. Uçuşların yalnızca İstanbul ile sınırlı kalması, Türkiye’ye sert bir siyasi mesaj da verildiğini gösteriyor. 15 Nisan’dan Mayıs sonuna kadar rezervasyon yapan 500 binden fazla Rus turist bu uygulamadan etkilenecek. Ayrıca Haziran ve sonrası için yapılacak olan rezervasyonların ne olacağını da bilmiyoruz. Bu dönem için rezerve edilen turların toplam maliyeti tahminen 354 milyon Euro civarında. Geçen yıldan sarkan borçlardan dolayı ne turizm sektörü ne de turizm emekçilerinin bu son krizi taşımaları çok zordur.

Vaka sayıları durmaksızın yükseliyor, kontrolsüz normalleşmenin sonuçlarını hem canımızla hem de ekonomik kayıplarla ödüyoruz. Hem İngiltere, Almanya hem de diğer AB ülkeleri Türkiye’yi koronavirüs açısından çok riskli ülkeler listesinde tutarak vatandaşlarının Türkiye’ye gelmemeleri yönünde telkinlerde bulunuyor. Bize gelecek turistler şu anda Yunanistan ve İspanya’ya yöneliyor. Zaten geçen yıl pandemi nedeniyle 36 milyon turist, 23 milyar dolar gelir kaybetmiştik. 2019 yılında 34,5 milyar dolar doğrudan döviz kazandıran sektör, hem Covid hem de iktidarın beceriksiz politikaları nedeniyle nefessiz kaldı. Geçen sene işini kaybeden 700 bin turizm emekçisi kuru ekmeğe muhtaç kaldı. Bu sene çok daha fazla emekçi açlıkla sınanacak”

Budak, bir gün bile kaybedilmeden alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:

“kısa çalışma ödeneği devam etmelidir”
“1 Nisan itibariyle sona eren kısa çalışma ödeneği uygulaması turizm sektörü özelinde yeniden uygulanmaya başlamalıdır. Hem bu sektörde ter döken emekçiler hem de otel ve seyahat acente sahipleri uygulamanın sona ermesi nedeniyle son derece zor durumda kalmıştır. Oteller açılamamış, acenteler plan yapamaz hale gelmiştir”

“Aşılama hızla tamamlanmalıdır”
“İktidarın henüz ülkedeki sağlık çalışanlarının tamamı, öğretmenler, turizm çalışanları aşılanmamışken Libya’ya 150 bin doz aşı göndereceğini açıklaması, aşı sürecini ne kadar gayriciddi ele aldıklarının bir göstergesidir. Henüz yeni başlayan turizm sektörü çalışanlarının aşılanma süreci; Haziran başına kadar mümkünse daha erken hızla tamamlanmalıdır.

“Turizm bölgelerine 14 gün tam kapanma uygulanmalıdır”
“Ülkemizin en çok turist ağırlayan İstanbul, Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir gibi kentleri çok yüksek riskli şehir grubundalar. Turizm kentlerinde hiç vakit kaybetmeden 14 gün tam kapanma ilan edilerek vaka sayılarının hızlı bir biçimde düşürülmesi sağlanmalıdır. Ayrıca bu kentlere giriş-çıkışların HES kodu ile gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır”