Genel

Turizm işçileri Askı Sistemi’nin kaldırılmasını istedi

Turizm işçileri Askı Sistemi’nin kaldırılmasını istedi

Turizm İşçileri Dayanışması, yayımladığı mesajda 1 Mayıs’ı kutlarken sektörün kanayan yarası Askı Sistemi’nin kaldırılmasını istedi.

Turizm İşçileri Dayanışması’nın yayımladığı mesaj şöyle:

Bir yıldan fazla süredir devam eden pandemi şartlarında çalışıyoruz. Bu süre zarfında rahatsızlanan, yakınlarını kaybeden hatta geçinemediği için intihar eden arkadaşlarımız oldu. Geride bıraktığımız pandemi sürecinde çok fazla sayıda arkadaşımız patronların hem "ücretsiz izin" ve "askıya çıkarma" kartı yüzünden
 işsiz
 kalırken hem de sigortasız çalıştırıldıkları için hiçbir yardımdan, destekten faydalanamadı.

İş kolumuzun müzminleşen sıkıntılarından sadece ikisi olan uzun ve ücretsiz mesailer ve bunların yanısıra üç kişinin yapacağı işi tek kişi yapmak artarken ücretlerde hiçbir değişiklik söz konusu dahi olmadı.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy dahil olmak üzere otel sahipleri kârlarına kâr, paralarına para katarken minimize edilen personel iş yükü, işsiz gelirsiz kalan arkadaşlarımız her geçen gün daha kötüye giden ülke ekonomisi altında ezildi.

Hiçbir önlem alınmadan açılacak olan turizm sezonu, çok fazla soru işaretleri ve endişeler ile dolu. Turizm emekçileri olarak sadece gelmekte olan bu sezonu değil, önümüzdeki beş yıl içinde ülke turizmini daha kötü günler beklediğini düşünüyoruz.

2021 yılı, 
1 Mayıs'a girerken en büyük problemimiz olan Askı Sistemi’nin kaldırılması ya da biz emekçileri memnun edecek şekilde getirilmesi için daha güçlü mücadele edeceğiz, bunun içinde daha kararlı ve güçlü şekilde örgütlenmemize devam edeceğiz.

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda 1 Mayıs 'ta Meydanlarda olamayacağız. Ancak bu durum sokaklarda ki hak mücadelemizin bittiği anlamına gelmiyor. Bizler turizm emekçileriyiz. Dertlerimiz hepimizin dertleridir. Mücadelemizi büyüterek devam ettiriyoruz!

Turizm İşçileri Dayanışması olarak, bütün emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutlarız!

Dayanışma Yaşatır!