Genel

Turizmde Gerileme Dönemi

Turizmde Gerileme Dönemi

Executive Chef Osman Şeker, Tourism Today için kaleme aldığı yazı ile Türk turizminde Gerileme Dönemi’nin başladığını dile getirdi.

Otellerin artık vasıfsız personel dahi bulamadığını ifade eden Osman Şeker, turizmde yaşanan personel sıkıntısına dikkat çekti.

İşte Executive Chef Osman Şeker’in yazısı

Turizmde Gerileme Dönemi…

Neler yaşamışız? Öyle tatlı öyle güzel günlerin yanında öyle sadık öyle dürüst dostlar vardı ki şimdi o günleri mumla arasan da yok artık.

Ne insanlar tanıdık, ne işletmeler gördük. Her biri ayrı ayrı anılarla dolu.

Ne güzel 8 saat çalışıyorduk o zamanlar. Yarım pansiyon. Kalifiye misafir, kalifiye personel ahlakı vardı...

Nerde öyle bir otele girip iş başı yapabilmek, tanıdığın birisi o işletmede yoksa çalışmıyorsa. Doldur kapı güvenlikte formu, seni arar belki F&B’den bir sorumlu. 3 gün bekle. Gelmezse başka otele. Bir daha, olmadı bir daha. Ama yok. Birisi işten ayrılsa da oraya yerleşsem. Bekle.

Otel var iş de var ama tanıdık yok. Ya şu otele Alman çok geliyor falan otel hep İngiliz oraya girebilir miyim acaba? Düşün dur. Hadi girdin çık sahaya da bir oyna bakalım. Her yere koş. Hadi olmadı. Seni beğenmedik güle güle. Ya da aferin sen oldun evraklarını hazırla personelden girişini yapsınlar. Dünya senin o zaman.

İyi maaş, dolgun bahşiş. Kalifiye işletme bir de prestijli var. 9-10 ay rahatsın. Sezon sonuna kadar seni beğendik seneye de seninle devam edeceğiz.  Hadi git memleketine dinlen 2 ay da biz yarım maaş ödeyelim. Ne güzeldi değil mi?

Alman Hans, İngiliz David, Hollandalı Van der Jeng, Nina, Sandy, İlva derken hop nereye geldik? Kontrolsüz bir büyüme, 49 yıl yap-işlet-devret.

Her şey dahil o ne ki? Yap kardeşim otelini sonra ödersin. Sonra otel zincirleri ardı ardına. Nereye kadar. Duraklama dönemi başladı. Personel, Personel, Personel. Binlerce yatak sayısı yüzbinleri geçti, milyonlara dayandı. Ama her geçen sezon  kalifiye misafir, kalifiye personel oranı düşmeye başladı. Misafirin kalitesinden çok kalifiye personel 2 kat daha fazla düştü.

Eskiler teker teker mesleği bıraktı. Çalışma saatleri uzadı, maaşlar düştü, sezon da 10 aydan 6 aya geriledi derken DURAKLAMA dönemi başladı. Departman amirleri kalifiye personelden geçti vasıfsız personel bulamaz hale geldi. Mesleğin okulları bile talep görmemeye başladı. Turizm artık zamane gençlerinin hobi ya da part time mesleği haline geldi. Çünkü artık 5 ay çalış 12 ay ye dönemi yani GERİLEME dönemi başladı.

Yıllarını bu mesleğe adayan, alternatif bir meslek bulamayan, memnuniyeti tavan hedefleyen emektar arkadaşlar yıprandı gitti. Kim yapar ki bu mesleği, kim seçer ki artık? 5 ay çalış 12 ay ye. Hiç kimse düşünmez mi?

Ben 5 yıldızlı oteller zinciri yaptım, kristal avizeler gösterişli kolonlar, altın gümüş takımlar. Ama personel? Bu ihtişamı bu 5 yıldızı gösterecek personel bulamadım.