Turizmi güçlendirmeliyiz…

Turizmi güçlendirmeliyiz…

Turizmi güçlendirmeliyiz…

15 Haziran 2018 Cuma

Türkiye’nin gündemi tamamen seçime odaklandı. Herkes 24 Haziran’ı ve sonrasını merakla bekliyor. Turizmciler de öyle.Her parti turizm sektörüne yönelik programl...

Türkiye’nin gündemi tamamen seçime odaklandı. Herkes 24 Haziran’ı ve sonrasını merakla bekliyor. Turizmciler de öyle.

Her parti turizm sektörüne yönelik programlar yaparak ciddi açıklamalarda bulundu. Bulunmaya da devam ediyor. Turizmin önemsenmesi ve parti programlarında yer alması çok önemli bir gelişme. Umarım seçim vaadi olarak kalmaz.

Döviz kurlarındaki artış, turizmin ne kadar önemli bir sektör olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bu sektör ülkemizin en önemli döviz kaynağıdır. Bu döviz kaynağımızı ise maalesef yeterince güçlendiremedik. Evet, Hükümet’in şimdiye kadar verilmemiş ciddi destekleri mevcut ancak bu destekler sıkıntılı günlerde değil her zaman verilmeli.

Cari açığımızı kapatan en önemli sektörlerin başında gelen turizm, kendisini destekleyen yan sektörlere de önemli bir ekonomik güç katıyor ve ciddi bir istihdam yaratıyor. Bu saatten sonra turizme gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Türkiye’de ciddi bir turizm politikasının hayata geçirmesi şart. Ülkemize ciddi döviz girdisi sağlayan, istihdam yaratan ve en önemlisi Türkiye’nin imajına katkı sağlayan turizmi, turizmciyi ve turizm çalışanlarını koruma altına almamız gerekiyor.

Döviz kurlarındaki artışlarını engellemek için en önemli kriter üretmektir. Türkiye’nin dünya çapında markası yok denecek kadar az. İhracat miktarımız da bu nedenle belirli oranlarda kalıyor. Ancak turizm sayesinde çok ciddi bir ihracat yapılıyor. Türkiye’de yetiştirilen ürünler yurt dışına gönderilmeden otellerimizde turistlere sunuluyor. Turizmin 56 sektörü desteklediği hep dile getiriliyor. Bu 56 sektör turizm sayesinde dolaylı olarak ihracat yapıyor. Türkiye’de 56 sektörü destekleyen başka bir sektör var mı?

O zaman yapılması gereken çok açık ortada. Ciddi bir turizm politikası ile turizmi, turizmcileri, turizm merkezlerimizi ve tabi ki turizm çalışanlarımızı koruma altına almalıyız. Yani, turizmin bütün bileşenleri devlet tarafından korunmalı.

Türkiye’nin 2017 yılındaki cari açığı 47 milyar dolardır. Bu seneki turizm gelirimiz ise 30 ila 40 milyar dolar arasında olacağı konuşuluyor. Yani küçük bir destek ile turizm sektörü cari açığı sadece turizm sektörü ile kapatabilir.

Son iki yılda turizmde yaşanan gerileme binlerce turizm çalışanının sektör değiştirmesine neden oldu. Turizmin sıkıntı yaşaması, Türkiye ekonomisini güç duruma düşürecek zincirleme olayların tetikçisidir.Yorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN