Tuncay Sevin

Turizmin bir krizi daha oldu: Kira krizi

Turizmin bir krizi daha oldu: Kira krizi

Yıl boyunca turizm çalışanları ve sorunları hakkında birçok haber yaptık. 12 ay iş imkanı, ücretlerin düşük olması, çalışma ortamları, uzun mesailer, yöneticilerin ve patronların baskıları vb. sıkıntılar derken şimdi de karşımıza kira meselesi çıktı.

Bu konu özellikle turizmin lokomotif şehri Antalya’da ciddi bir sorun haline geldi. Sorun desek bir şekilde çözüm ihtimali vardır ancak sorundan da öte kaos haline geldi desek daha doğru olur. Antalya’da yaşadığım ve kendim de bir kiracı olduğum için aşağı yukarı bölge bölge kiraların ne aşamaya geldiğini biliyorum. Akraba, arkadaşlarım ve iş ortamı içinde kira sorunu yaşamayan da yok zaten. Duyduğum ve gördüğüm kira artışları inanılacak boyutta değil. Öyle ki sorun sadece ev sahiplerinde değil. 3 bin TL’lik evi 10 bin TL’ye kiraya vermek isteyen de var, 5 bin TL’lik evde 500 TL kira vermeye devam etmek isteyen de var. İşte kira sorunu bu yüzden kaosa dönüşmüş durumda.  

Önceden 750-800 TL olan kiralar şimdi 7 bin-8 bin seviyelerine çıkmış. Antalya’nın en ücra köşelerinde bile fiyatlar almış başını gitmiş. Tabi bunu tetikleyen etmenler ortada. Enflasyon ciddi bir sorun haline geldi. Sorun sadece enflasyon değil. Antalya yurt içi ve yurt dışından ciddi göç alan bir şehir. Ayrıca Antalya’da otellerin fiyatları arttıkça kısa dönem ev kiralayıp tatil yapmak isteyenlerin de sayısı her geçen gün artıyor. Emlakçılar ve ev sahipleri daha fazla kazanmak ve kiracı ile uğraşmaktansa ellerindeki evi uzun dönem kiralamak yerine Airbnb gibi platformlarda kısa dönemlerde kiralamaya başladı. Maliyetlerin artması ile konut arzı da düştü. Dolayısı ile değerli olan konut daha da değerli hale geldi.

Bakın Antalya sadece turizm şehri değil aynı zamanda ciddi bir tarım ve ticaret şehridir de. Ancak bu kiralar ve pahalılık ile Antalya’da işçi olmak çok zor. Takipçilerimiz bilir biz, turizmi bırakıp memleketinde tarım ve hayvancılık yapanların da haberlerini yapıyoruz. Sanırım önümüzdeki dönemde bu haberleri daha fazla yapacağız. Çünkü zor ama 12 ay iş bulup çalışsa da turizm çalışanlarının alacağı maaş kiraya yetmeyecek. Bu durum turizm çalışanlarını sektörden daha da uzaklaştıracak. Zaten personel bulma konusunda büyük sıkıntılar yaşayan ve bu sıkıntıları yurt dışından işçi getirerek çözmeye çalışan turizmciler önümüzdeki aylarda daha da zorlanacak.

Son olarak pandemi ve Rusya-Ukrayna krizini yaşayan turizmciler, uzaylı istilası veya meteor beklerken karşılarına kira krizi çıktı. Krizlere alışık olan turizmciler, bakalım bu sefer kira krizini nasıl aşacak.