Türk otelciler, 21 ülkede toplam 33 otelin sahibi ya da işletmecisi

Türk otelciler, 21 ülkede toplam 33 otelin sahibi ya da işletmecisi

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) araştırmasına göre, Türkiye’de zincirinde 3 ve üzerinde otel bulunan 57 otel zinciri faaliyet gösteriyor. Bunun 44’ü yerli, 13’ü yabancı zincirlerden oluşurken, bu zincirlere bağlı 628 tesiste oda sayısı 145.450 adet.

Turizm sektöründe geçtiğimiz yıllarda yaşanan sıkıntılara karşın Türkiye, konaklama sektöründe cazibesini korumaya devam ediyor. Hemen hemen dünyanın tüm büyük otel markaları Türkiye’de faaliyet gösterirken, yerli zincirler de piyasadaki iddiasını sürdürüyor. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), zincirinde 3 ve üzerinde tesis bulunan oteller araştırmasına göre, Haziran 2019 itibariyle Türkiye genelinde 57 otel zinciri faaliyet gösteriyor. Bunun 44’ü yerli, 13’ü yabancı otel zincirlerinden oluşuyor. Zincir otellere bağlı olan 628 otelde oda sayısı ise 145 bin 450 adet düzeyinde bulunuyor.

İlk 10’da devler var
TÜROB’un araştırmasına göre, listenin genelinde yerli zincirler fazla olmakla birlikte ilk 10’da yabancı zincirler ağırlıklı. Wyndham Hotels, zincirindeki 76 otel ile tesis sayısında ilk sırayı alıyor. Wyndham Grand, TRYP by Wyndham, Ramada, Hawthorn markalarının sahibi olan Wyndham’ın oda sayısı ise 11.160 adet. 63 tesis ile zincirindeki otel sayısı açısından ikinci sıradaki Hilton Worldwide, oda sayısında ise Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük zincir olarak öne çıkıyor. Bünyesinde Curio, Conrad, Waldorf, Hilton, Double Tree by Hilton, Hilton Garden Inn ve Hampton by Hilton markalarını bulunduran Hilton Worldwide’ın Türkiye’de 63 otelinde toplam 12.674 oda bulunuyor. Raffles, Fairmont, Sofitel, Pullman, Swissotel, Mercure, Novotel ve Ibis otellerinin sahibi olan Accor Grubu, hem tesis hem oda sayısı bazında üçüncü sırada yer alıyor. Accor Grubu’nun 48 otelde toplam 11.158 odası bulunuyor. 4. sıradaki Marriott Hotels’in (The Ritz Carlton, Marriott, Courtyard by Marriott, Renaissance, JW Marriott) 29 tesiste 5 bin 616, beşinci sıradaki Intercontinental Group’un (Intercontinental, Crowne Plaza, Holiday Inn) 27 tesiste 4 bin 660 odası yer alıyor. Daha sonra sırasıyla 25 tesis ile Rezidor Group (Radisson Blu, Park Inn), 23 tesis ile Rixos Hotels, 19 tesisle Divan Hotels, 18 tesisle Anemon Hotels, 17 tesisle Dedeman Intenational geliyor.

Otel sayısı artış trendinde
ÜROB araştırmasında hem yerli hem yabancı zincir otellerin sahip olduğu otel sayısı ve kapasitesinin her geçen yıl arttığı belirtildi. Araştırmada, “Türkiye’nin en büyük zincir otellerinin birçoğu aynı zamanda Türkiye Otelciler Birliği’nin de üyesi durumunda bulunuyor. Önceki yıllarda ağırlıklı olarak büyük şehirlerde otel açan zincirlerin artık resort bölgelerin yanı sıra Anadolu şehirlerine de ilgi gösterdiğini gözlemliyoruz. Yerli zincirlerin yurtdışı faaliyetlerinin de giderek artması memnuniyet verici. Bu durum Türk otelcilik sektörünün uluslararası alanda da iddiasını artırdığını gösteriyor” değerlendirmesi yapıldı.

Yerliler yurtdışında da iddialı
Bu arada Türk otel gruplarının yurtdışındaki faaliyetleri de giderek artıyor. TÜROB’un araştırmasına göre Türk otelciler, 21 ülkede toplam 33 otelin sahibi ya da işletmecisi konumunda bulunuyor.

Türkiye’de faaliyet gösteren 57 otel zinciri*Zincir adı              Tesis sayısıWyndham Hotels…..76Hilton Worldwide….63Accor Hotels……….48Marriott……………29Intercontinental……27Rezidor Group…….25Rixos Hotels………23Divan Hotels………19Anemon Hotels……18Dedeman International….17Crystal Hotels………14Larissa Hotels………14Titanic Hotels………13Barut Hotels………..12Kaya Hotels………...12Sentido Hotels………12Limak Hotels…………9Elite World Hotels……8Paloma Hotels……….8The Marmara Hotels…8Cactus Hotels…………7Delphin Hotels……….7Eftalia Hotelleri………7Martı Otelleri…………7Merit Hotels…………..7The Green Park……….7Kervansaray………….6Orka Hotels………….6Point Hotels………….6The House Hotels……6Voyage Hotels……….6Amara World………...5D Hotels&Resort…….5Hyatt Hotels…………5IP Hotels…………….5Kirman Hotels……….5Robinson Club……5Akka Hotels………4Aska Hotels……….4Avantgarde Collection.…..4Club Med…………4Corendon………….4Eresin Hotels……...4IC Hotels………….4Prens Group (Euphoria)….4Richmond Hotels….4Süral……………….4Yaşmak Hotels Collection…….4Alibey Hotel………..3Alkoçlar Hotels…….3Barcelo Hotels……..3CVK Hotels…………3Gloria Hotels……….3Grand Yazıcı……….3Kempinki Hotels……3Papillon Hotels……...3Taksim International..3 (*Otel sayısı baz alınmıştır)

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!