Türkiye’deki konaklama vergisi, Rus turisti Tunus, Mısır veya Yunanistan’a yöneltecek

Türkiye’deki konaklama vergisi, Rus turisti Tunus, Mısır veya Yunanistan’a yöneltecek

Rus tur operatörleri, Türkiye'deki konaklama vergilerinin özellikle kısıtlı bütçeli turistleri korkutacağını açıkladı. Operatörler Türkiye’deki tatilin toplam maliyeti nedeniyle turistlerin bir kısmının Tunus, Mısır ve hatta Yunanistan gibi daha ucuz yerlere yönelebileceğini belirtiyor.

Sputnik’in haberine göre Rus tur operatörü Intourist'in CEO'su Sergey Tolçin, Sputnik’e yaptığı açıklamada, “Türkiye'deki konaklama vergisinin uygulanmaya konması ve turistlerin geldikleri yerde ek para ödemek zorunda kalması durumunda diğer tüm ek harcamalar gibi bu da onlarda rahatsızlık yaratacak. Otel fiyatına dahil edilen vergiler başka, doğrudan elden alınan vergiler başka bir şey. Turistlerin kafasında soru işaretleri oluşacak” dedi.

Anex Tour tur operatörü de konaklama vergisinin Rus turistleri büyük oranda etkilemeyeceği görüşüne katılıyor. Şirketten yapılan açıklamada, “İtalya, İspanya, Fransa, Karadağ, Japonya ve hatta Rusya dahil birçok ülkede turist vergisi var. Mevcut durumda Türk otellerinde de bu verginin alınması muhtemelen turist akışını ve bu ülkeye olan talebi etkilemeyecek” dendi.

Rus Tur Operatörleri Birliği’nden Rus medyasına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türk otelcilerin değerlendirmelerine göre, konaklama vergisi kabul edilirse bu, otel fiyatlarının en yüksek olduğu Temmuz-Ağustos aylarında doluluk oranını düşürecek. Çünkü bu dönemde, tüm vergiler dahil Türkiye’deki tatilin toplam maliyeti, turistlerin bir kısmını daha ucuz Tunus, Mısır ve hatta Yunanistan’a yönlendirebilir, çünkü bu ülkelerde turistlerden değil oda fiyatından vergi kesiliyor."

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!