Türkiye ve İspanya’nın kader birliği: Turizm ürünlerini ucuza satıyorlar

Türkiye ve İspanya’nın kader birliği: Turizm ürünlerini ucuza satıyorlar

İspanya’nın turizmde kişi başı kazancının 1200 Dolar (1000 Avro) seviyelerinde olduğu kabul ediliyor. Bunun yanına; ülkemizin 750 Doların altında açıklanan kişi başı geliri konarak, “çok düşük” gibi yakıştırmalar yapılıyor.

Turizmdatabank’ın araştırmasına göre; gerçek durum bu değil. Çünkü İspanya’nın açıkladığı AYRIŞTIRILMAMIŞ (Dışarda ve içerde kalan gelir) rakamlardır. İspanya’nın kendisi, detayda demektedir ki; gelirin yaklaşık yarısı, yurtdışında, kaynak ülkede oluşuyor. Ama toplamdan bunu düşmüyor. Böyle olunca da kişi başı geliri de 1000 Avro’lara çıkıyor.

Özetle, resmi verilerle İspanya; Türkiye’den 500-600 Dolar daha fazla kazanıyor…
Ayrıştırdığımızda ise İspanya’nın gelir fazlalığı, 200 Dolar’ın altına iniyor. Kitle pazarında aynı ürünleri satan 2 ülkenin gerçek rakamlarının da bu olması gerekir: 160-180 Dolar’lık fark da İspanya’nın; kültür gibi sahil turizmi dışında kalan ürünlerde gelişmiş olmasından kaynaklanıyor…

Rekabet açısından bakılırsa İspanya önde! Kader birliği açısından bakılırsa 2 ülkede de ürünler, “ucuza” satılıyor.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!