TÜRKİYE’Yİ ÖZLEDİLER, TURIST SAYISI ARTACAK

TÜRKİYE’Yİ ÖZLEDİLER, TURIST SAYISI ARTACAK

Hollanda ve Türkiye arasındaki turizm ilişkileri yeniden canlanma eğilimine girdi. Hollandalı turizmciler ‘Hollandalılar Türkiye’yi özledi’ sloganıyla tanıtımlara başladı. Hollandalı turist sayısında yüzde 20 artış bekleniyor.

Hollanda ve Türkiye arasında siyasi ilişkiler henüz tam olarak düzelmese de Hollanda turizm pazarı normalleşme yoluna girdi. Hollanda pazarına yönelik çalışan turizmciler ‘Hollandalılar Türkiye’yi özledi’ sloganıyla tanıtımlara başlarken, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) bu yıl bu pazarda yüzde 20 civarında artış beklendiğini açıkladı. TÜROB, Hollanda turizm mevcut durumunu ve öngörüleri hazırladığı bir raporla ortaya koydu. Raporda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre 2016 yılında ülkemizi ziyaret eden Hollandalı sayısı 906 bin iken, bu yıl yaklaşık yüzde 12’lik düşüşle bu sayı 799 bin kişi olduğu hatırlatıldı. 2017 yıl sonu verilerine göre İstanbul’a gelen Hollandalı turist sayısı ise 253 bin olurken, bir önceki yıla göre  oranla yüzde 2.7 oranında düşüş gözlendi.

Türkiye 6’ncı sırada 
TÜROB’un raporunda, Hollanda’nın en önemli tur operatörlerinden Corendon’un kısa süre önce gerçekleştirilen Utrecht Turizm Fuarı süresince Türkiye satışlarını öne çıkararak, çıkarmış olduğu yayınında da ‘Türkiye geri döndü’ başlığı ile Hollandalıların son iki yıldır ‘Türkiye’yi, Türkiye denizlerini, Her Şey Dahil sistemini, hizmet kalitesini’ özlediklerini ve 2018 yılında Türkiye’ye geri döneceklerini vurguladığına dikkat çekildi. 2016 yılında Hollandalıların 17.9 milyon yurt dışı seyahati gerçekleştirdiği ve toplam 12.6 milyar Euro harcama yaptığı kaydedilen raporda, Hollandalıların tercih ettikleri destinasyonların ise Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye olarak sıralandığına dikkat çekildi. 

Her bölge ayrı tanıtılmalı
Raporda, Hollanda’nın Türkiye açısından özellikle güney kesim destinasyonları için önemli bir pazar olduğu, ancak kültür ve iş turizmi için İstanbul’un potansiyelinin verimli kullanılamadığına dikkat çekildi. Raporda, özellikle büyük hacimli fuarlarda, tedarik eden katılımcı sayısı göz edilmeksizin, İstanbul, Kapadokya, Antalya gibi destinasyonların bir marka olarak ayrıca tanıtımının sağlanması gerektiği ifade edildi. Raporda, ülkemize gelen yabancı ziyaretçiler arasında Hollanda’nın pazar payının yüzde 2.4 olduğu ifade edildi.Siyasi gerilim pazarı olumsuz etkiledi YILLAR   2012 2013 2014 2015 2016 2017 TÜRKİYE 1.273.593 1.312.466 1.303.730 1.232.487 906.336 799.006 İSTANBUL 260.284 284.748 298.959 302.283 260.931 253.805   

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!