TÜROFED 6. Olağan Genel Kurulu başladı

TÜROFED 6. Olağan Genel Kurulu başladı

Türkiye konaklama sektörünün en önemli çatı örgütü Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 6. Olağan Genel Kurulu Antalya’daki Trendy Hotels Lara’da başladı.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katıldığı Genel Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

“Sektörün geleceğe güvenle bakması çok önemli”
Genel Kurul’un açılış konuşmasını ise TÜROFED Başkanı Osman Ayık gerçekleştirdi. Başkan Ayık: “Konaklama sektörü adına hepinize teşekkür ediyorum. TÜROFED 2005 yılında kuruldu. Bu federasyonun kurulmasında çok büyük emekleri olan kişiler var aramızda. Çok başarılı çalışmalar yaptık.  Bu sektörün geleceğe güvenle bakması çok önemli.

“Geleceğimiz karanlık değil aydınlıktır”
Bu sektörün sosyal etkilerini son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Gelirler bizim arzu ettiğimiz seviyelerde değil. Bunu gerçekleştirmek çok da zor değil. Biz kişi başı konaklama süresini 1 gün artırdığımız zaman dünya ortalamasını yakalarız. Geleceğimiz karanlık değil aydınlıktır. Geçmişte yaptıklarımız ortada. Bunlar bizim geleceğimize de ışık tutacaktır. Bu sektörü olması gereken yerlere kadar götürebiliriz.

“Gideceğimiz bir uzun yol var”
2023 hedeflerini çok rahat ulaşacağız. Önemli olan dünya sıralamasında kalıcı olmamız gerekiyor ve dünya sıralamasında ilk üçe girmeliyiz. Yapacağımız hala çok önemli işler var. STK’ların yatırımcı ve işletmecilerin sesi olmaya devam etmeli. Sorunları gerekli mercilere aktarmak da STK’ların en önemli görevlerinden biridir. Sektörümüzün kamuoyu tarafından anlaşılması konusunda sorunlarımız var. Gideceğimiz bir uzun yol var. Bundan sonraki süreçte göreve gelecek arkadaşlarımızın turizmin kamu tarafından tanınması açısından çalışmalarını önemsiyoruz.

Türkiye Festivali
Birçok etkinlik faaliyet yaptık. Moskova’da bu sene 3. kez gerçekleştirdik. Türkiye’ni tanıtan çok önemli bir faaliyet oldu. Bu festival ile doğrudan tüketiciye ulaştığımız bir festivaldi. Türkiye’yi tüm özellikleri ile Moskova’ya taşıdık. Bunun örneği diğer ülkelerde de tekrarlanmalı. Bundan sonraki süreçte tanıtım etkinliklerimizde farklı bir kulvara yönelmeliyiz ve bu festival bizim için ilham kaynağı olmalı. Bu etkinliğin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Konaklama Vergisi ve Turizm Ajansı
STK’ların bir önemli görevi daha var. Sektörlerin geleceğini belirleyen yasal düzenlemeler yaptığımız işi önemli bir şekilde etkiliyor. STK’lar olarak kamu otoritesi ile ve siyasi yapılarla dirsek temasında olmalıyız. Son dönemde iki yasal düzenleme oldu. Konaklama vergisi ve Turizm Ajansı. Bu düzenlemeler ne kadar önemli bir sektör olduğumuz gösteriyor. Turizm sektörü aldığını misli misli fazlasını veren bir sektör. Son düzenlemelerle de Türkiye’nin tanıtımında en önemli konu ve kaynağı yaratan insanlarız. Turizm Ajansı’na sağlanacak kaynağa ciddi bir katkı sağlayacağız. Bu kaynağın doğru ve etkin bir şekilde kullanılacağını düşünüyoruz. Dünyadaki değişimleri takip etmeliyiz. Bunların ulusal bazdaki etkilerini ve gelecekteki etkilerini bizi olumlu yönde etkileyecek şekilde yönlendirmeliyiz. Bizim sektörümüz devamlı değişim içinde. Bu bir dünya gerçeği. Dünyanın en büyük tur operatörü kapılarını kapattı. Bu bizim için önemli bir uyarıdır. Sektörümüz bundan önemli bir ders çıkaracaktır ve yeni bir iş planı hazırlayacaklardır. İnsanların gezme arzuları arttı, bununla ilgili olanaklar da arttı. Bu noktada her şeyi tek tek ele almalıyız.

“Birçok STK ile yakından çalıştık”
Bir takım hukuksal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunları sıklıkla dile getirdik. Sektörün tüm bileşenlerinin bir arada çalışabileceği bir örgütlenme modeli hayata geçirilmeli. Bundan sonra bu süreç için çalışmalıyız. Bugüne kadar bizim eşdeğerimiz olan sektörün bütün STK’ları ile yakından çalıştık. Sektörümüz için tahsis sürelerinin uzatılması, sektörün geleceğini etkileyecek en önemli atılımlardan biridir. Birçok STK ile yakından çalıştık. Bu dönem içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile çok yakın çalıştık. Kültür ve Turizm Bakanımızın da burada olmasını isterdik. Kırgın değiliz. TÜROFED’in yeni başkanı ve yönetim kuruluna başarılar diliyorum.”

“20 milyon turist ağırladık ama gelirlerimiz 2.5 milyona göre”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “TÜROFED’in Genel Kurulu’nda olmaktan dolayı mutluluk duyduk. 2.4 milyon nüfusu olan bir ilimiz. Güzel Antalyamızda 25 yıllık siyasi hayatımızda sık sık turizm sektörü ile bir araya geldik. Güzel Antalya için hep çalıştık. Antalya’da bu sene 16 milyon turist sayısına ulaşacağız. 4 milyon da yerli turist ağırladık. Toplam 20 milyon turist ağırladık ama gelirlerimiz 2.5 milyona göre. 16 milyon turistin geldiği 79 milyon geceleme olduğu bir yerde güzel hizmetler veriyoruz. Bu saatten sonra Konaklama vergisinde bir düzenleme olur mu bilmiyorum ama bizi de unutmazlarsa seviniriz. 20 milyon turist sayısı ile çevre, ulaşım, alt yapı ile ilgili sorunlar olduğunu biliyoruz ve bunun da üstesinden geleceğiz. Turizmin başkenti Antalya ama tarımın da başkenti Antalya’dır. Turizm başta olmak üzere bütün sektörlerle işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz. TÜROFED Genel Kurulu’nda yeni seçilen arkadaşlara başarılar diliyorum. 2019’u tamamladık ve 2020 yılı bütün hayallerimizin gerçekleştiği bir yıl olur.”

“Bizi tembelliğe sevk etmemeli”
Son olarak kürsüye Antalya Valisi Münir Karaloğlu çıktı. Karaloğlu: “Bu genel kurul, TÜROFED için tazelenme ve güç toplamaya vesile olsun. Yeni seçilecek arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık rekorların kırıldığı bir yıl yaşıyoruz. Gelir anlamında aynı şeyleri söyleyemeyiz ama turist sayısını belli bir noktaya çekmeden geliri artırmanın mümkün olmadığını biliyoruz. İyi bir 2020’nin geldiğini görüyoruz. Bu bizi tembelliğe sevk etmemeli. Çalışmalarımıza ara vermeden devam etmeliyiz. Antalya’da başarı varsa bu başarının temelinde ciddi bir işbirliği var. Bunun devam etmesini diliyorum.

Türkiye Festivali
Biliyorsunuz Moskova’da iyi bir işbirliği ile Türkiye Festivali gerçekleştirdik. TÜROFED yeni yönetimi bu festivali, Polonya ve Ukrayna’da yapma hedefine ulaşmalı. Muğla’dan destek alamadık ve potansiyeli de Antalya’dan büyüktür. Türkiye Festivali için Muğla’dan istediğimiz desteği alamadık.

Biz Antalya’da son üç yıldır temalı yıllar ilan ediyoruz. Önce Perge sonra da Aspendos yıllarını ilan ettik. Türkiye de temalı yıllar uygulamaya başladı. Bu sene Göbeklitepe yılı ilan edildi ve bölge turizmine büyük katkı sağladı. İnşallah bu sene Antalya’dan bir tema seçilir.

Bugünkü genel kurulda tek başkan sanırım Sururi Bey olacak. Yeni başkanımıza başarılar diliyorum. Bir önceki yönetime de teşekkür ediyorum.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Konaklama Vergisi’nin bir kısmı keşke Antalya’ya gelse diye bir temennisi oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya arıtma tesisine önemli bir katkı koyacak. Bu vergilerle bu yatırımlar yapılacak” diye konuştu. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!