TÜRSAB İHALEYE GİRME KONUSUNDA KARARSIZ!

TÜRSAB İHALEYE GİRME KONUSUNDA KARARSIZ!

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, 7 Eylül'de yapılacak müze ve örenyerleri gişeleri ihalesine girip girmeme konusuna henüz karar vermediklerini açıklarken, "TÜRSAB'ın bankalara teminat olarak verdiği müze biletleri çöpe mi gidecek?" sorusu soruluyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 376 müze ve örenyerinin gişelerini beş yıllığına kiraya vereceği ihalesi için geri sayım başladı. Tahmini bedelin 1.2 milyar TL olduğu ihale, 7 Eylül'de gerçekleştirilecek. 21 Eylül'deki ikinci ihalede ise 181 müze ve örenyeri ile geleneksel el sanatları mağazaları kiralanacak. Bu ihalenin tahmini bedeli ise 103.4 milyon TL.

TurizmdeBuSabah'da yer alan habere göre; Bakanlığa bağlı müze ve örenyerleri gişelerinin işletme işi 2010 yılından bu yana ihaleyle özel işletmecilere veriliyor. İlk ihaleyi TÜRSAB-MTM ortaklığı kazanmış, bu zamana kadar gişelerin işletmesini bu ortaklık yürütmüştü. 7 Eylül'de yapılacak yeni ihaleye TÜRSAB'ın tekrar katılıp katılmayacağı merak konusu olmaya devam ederken, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, bu konuda kendisine yönetilen soruya "İhaleye girip girmeme konusuna henüz karar vermedik" yanıtını verdi.

SATILMAYAN BİLET STOKLARI NE OLACAK?

İhale için geri sayım sürerken acenteler arasında TÜRSAB'ın 2010 yılındaki ihalede Bakanlığa taahhüt ettiği biletlerin ne kadarını satabildiği konusu tartışılıyor ve mail gruplarında paylaşılan bir metinle "TÜRSAB'ın bankalara teminat olarak verdiği müze biletleri çöpe mi gidecek?" sorusu soruluyor. İhale öncesi ortaya atılan bazı iddiaların turizm sektöründe yeni bir tartışmayı başlatabileceği savunulurken, TÜRSAB'ı önümüzdeki ihale için zor günler beklediği öne sürülüyor.

TÜRSAB Yönetimi'nin bankalara teminat olarak verdiği müze biletlerini yeni ihaleyi kazanamazsa 31 Aralık 2016 tarihinde çöpe atmak zorunda kalacağı iddia edilirken, Kültür Turizm Bakanlığı'nın 2017–2022 yılları arasındaki müze girişlerinin işletmesi için açtığı ihalenin şartnamesinde, daha önceki yıllardan gelen satılmayan bilet stokları ile ilgili herhangi bir madde olmadığı, dolasıyla bu stoklardan Bakanlığın haberinin olmadığı öne sürülüyor.

İHALEYİ BAŞKASI KAZANIRSA...
İŞTE İDDİALAR:


376 müze ve örenyerinin gişelerinin 5 yıllığına kiraya verileceği ihaleyi başka bir kuruluşun kazanması durumunda, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yeni biletleri basılacağı belirtilen metinde, şu iddialara yer veriliyor:

"TÜRSAB bundan 6 yıl önceki ihalede Bakanlığa, satılamayacak kadar fazla bilet satış taahhüdü vererek ihaleyi kazanmıştı.

Ancak, 2011–2012–2013–2014–2015 yıllarında satılması gereken biletlerin yaklaşık 80 Milyon TL'lik kısmını satamadı. TÜRSAB bir yandan Bakanlığa taahhüt ettiği biletleri satamadı, öte yandan elinde kalan biletlere rağmen yenilerini almak zorunda kaldı. 

Taahhüt edilen rakamda bilet satışı gerçekleşmeyince elinde kalan biletleri bazı bankalardan kullandığı kredilere karşılık teminat olarak gösterdi. Bu açığın üzerine TÜRSAB 2016 yılı ile ilgili minimum 100 Milyon TL'nin üzerinde satılmayan bileti almak durumunda kalabilir. 

Bankalar büyük olasılıkla teminat gösterilen bu stok biletlerin 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren geçersiz olacağından haberdar edilmediler.

TÜRSAB Yönetiminin 2016 yılına kadar elindeki geçerliğini yitirecek bu stokun üzerine yeni taahhütlere girmek zorunda kalacağı göz önüne alınırsa, Birliğin durumu hiç de iç açıcı görünmüyor. 

Elinde müze bileti olan seyahat acentelerinin ellerindeki biletlerini ya 2016 sonuna kadar tüketmeleri ya da en kısa zamanda TÜRSAB'a iade edip paralarını geri almaları Birlik için yeni bir sorun yaratacağa benzemektedir.

Bankaların da zarar görmemeleri için teminatta tuttukları müze biletlerini gerçek teminatlarla değiştirmeleri gerekir. BDDK'yı ve Seyahat Acentelerini uyarmak bizim vatandaşlık görevimizdir."

MÜZE ZİYARETÇİLERİ RAKAMLARI

2015 yılında müze ve örenyerlerini 28 milyon kişi ziyaret etti. En çok ziyaret edilen müzeler sırasıyla; 3 milyon 467 bin ziyaretçiyle Ayasofya Müzesi, 3 milyon 253 binle Topkapı Sarayı Müzesi, 2 milyon 338 bin ziyaretçiyle Konya Mevlana Müzesi.

Denizli Pamukkale Hierapolis Ören yeri (1 milyon 731 bin kişi), İzmir Efes Ören yeri (1 milyon 703 bin kişi), Nevşehir Göreme Açık Hava Müzesi 976 bin kişi), İstanbul Topkapı Sarayı Harem Dairesi (877 bin kişi), Çanakkale Troia Ören yeri (491 bin kişi), Nevşehir Dernuyu Yeraltı Şehri (422 bin kişi), Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri (413 bin kişi) ziyaretçi aldı.  

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!